Yunanistan'da referanduma doğru

Yunanistan'da referanduma doğru

Bugün Yurtiçi ve Yurtdışı piyasalar Yunanistan'da yapılacak olan referandum öncesi son işlem gününü yaşayacak.

A+A-

 

İnfo Yatırım'ın güne ilişkin beklenti ve değerlendirmeleri şöyle oldu: 

 

Yunanistan Referandumu Öncesinde Son İşlem Günü

 

BİST 100 endeksi dün 80978 ve 82007seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,24 değer kazanarak 81879 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0.72 değer kazanırken, sanayi endeksi ise 0,12 değer kaybetti.

Bugün piyasada gözler ABD'de açıklanan istihdam verilerindeydi. Amerika'da tarım dışı istihdam beklentilerin altında 223 bin açıklanırken Mayıs ayı istihdam rakamları ise 30 bin aşağı yönlü revize edildi. Amerika'da hemen hemen beklentilere paralel gelen istihdam rakamlarının aksine ortalama saatlik kazançlarda yavaşlama görüldü. Enflasyonun alt kalemi olan ortalama saatlik kazançlardaki gerileme FED'in orta vadeli enflasyon hedefinde ve faiz politikasını negatif etkileyebilir. Diğer taraftan Amerika'da işszilk oranı yüze 5.3 seviyesine gerilemesine rağmen katılım oranındaki düşüşün pozitfif etkisi görüldü. Kısaca işsizlik oranındaki düşüş çok gerçekçi değil. İstihdam rakamlarının geneline bakacak olursak hem dün açıklanan ADP hemde bugün açıklanan tarım dışı istihdam FED'in tahmininde gerçekleşti. İstihdamın içeriğine baktığımız zaman ise tam zamanlı çalışanlarda düşüş görülürken parttime işlerde ise yükseliş sağlandı.Yurt içinde ise sabah açılışta Yunanistan odaklı gelişmeler ile yatay satıcılı açılan borsa da tepki alımları görülsede BİST100 endeksi Amerika istihdam verileri ile tepki alımları ile tekrardan 82.000 seviyesini test etmesine rağmen bu seviyeyi yukarı yönlü kıramadı.

 

ABD verileri sonrasında piyasada hızlı hareketlenme yaşanırken, özellikle Avrupa’daki Yunanistan belirsizliği de fiyatlamalara yansıdı. Avrupa hisselerinde kar satışları görülürken, Yunanistan’da artan riskler ve referandum anketlerindeki karışık görünüm riskleri artırıyor. Başta Almanya 10 yıllık tahvil faizleri olmak üzere tüm Avrupa faizlerinin yükseliş eğrisinde olması Avrupa hisselerindeki satış baskısını artırıyor. Amerika’da ise açıklanan istihdam rakamları sonrasında yatay seyir görüldü. Amerikan 10 yıllık tahvil faizleri gerilerken, Yunanistan belirsizliğinin olması ve bugün ABD piyasalarının kapalı olması hisse piyasasında bekle gör yapılmasına neden oldu. Bugün sabah Asya seansında ise satıcılı seyir devam etti. Çin hisselerindeki hafta boyunca yaşanan satış baskısı bugün de devam ederken yüzde 3 üzerinde satıcılı seyretti. Amerikan vadelileri ise güne yatay alıcılı başladı.

 

Yurt içinde ise karışık seyir görüldü. TBMM başkanlığı seçiminde AK Parti adayı kazanması sonrasında yaşanan satış baskısı ilk seansta borsa da devam ederken, 81.000 desteğine kadar çekilme görüldü. Ancak 2. Seansla beraber özellikle ABD istihdam verilerinin beklentilerin altında kalması sonrasında toparlanma yaşanarak günü primli kapattı. Döviz cephesinde Liranın ABD verileri sonrası değer kazanması ve USDTL’nin 2.6800 seviyesine çekilmesi BİST100 endeksindeki toparlamayı hızlandırdı.

 

Bugün küresel piyasada sakin bir gün geçireceğiz. Amerika’da kurtuluş günü nedeniyle piyasa kapalıyken, Euro Bölgesi ve ülkelerinde ise hizmet PMI verileri takip edilecektir. Yurt içinde ise gözler enflasyon rakamlarında olacak. Yurt içinde enflasyon yıllık bazda yüzde 7.8 seviyesine gerilemesi beklenirken, aylık bazda ise enflasyonda daralma bekleniyor.

 

Teknik olarak 82.500 seviyesi altında kapatan BİST100 endeksinde satış baskısı görülmesi durumunda 81.500 ve 80.500 seviyeleri, olası toparlanma durumunda ise 82.500 seviyesi görülebilir. Hafta sonu Yunanistan’da yapılacak referandum öncesinde yaşanabilecek kar satışlarına dikkat edilmelidir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne %9,74 seviyesinden başlıyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.