Yunanistan'dan AB için Kıbrıs Rum Kesimi resti

Yunanistan'dan AB için Kıbrıs Rum Kesimi resti

Yunanistan, Türkiye'nin Kıbrıs Rum Kesimi'ni tanımadığı süreci AB üyelik perspektifi ile ilgili görüşmelerin anlamı olmayacağını açıkladı

A+A-

 Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Kıbrıs Rum kesiminin AB üyeliğini tanımadığı sürece üyelik görüşmelerinin fiili anlamı olmadığını açıkladı.
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Konstantinos Kutras, Türkiye'nin AB Komisyonu ile imzaladığı Geri Kabul Anlaşması'nda "Türkiye'nin Kıbrıs Rum kesimini tanımadığına" ilişkin ifadelerine cevap olarak yazılı açıklama yaptı.  Türkiye’nin, katılmayı arzuladığı ve birkaç gün önce Geri Kabul Anlaşması imzaladığı Avrupa Birliği’nin, aralarında artık avro kuşağına da ait olan Kıbrıs Rum kesiminin de bulunduğu 28 eşit kurumsal üyesi bulunduğunu belirten Kutras, "Eğer bu basit ve temel gerçek hal Türkiye tarafından idrak edilmez ve kabul görmez ise (Türkiye’nin) üyelik perspektifi ile ilgili herhangi bireysel görüşmenin fiili anlamı yoktur" ifadesini kullandı.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.