Yurtiçi piyasalar Başçı'nın açıklamalarını bekliyor

Yurtiçi piyasalar Başçı'nın açıklamalarını bekliyor

Küresel piyasalarda,genel olarak pozitif görünüm korunurken, negatif yönde ayrışan yurtiçi piyasalar bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı'nın "2014 Yılı Para ve Kur Politikası" sunumuna odaklandı

A+A-

Piyasalarda Noel haftası nedeniyle  bugünden itibaren dünya genelinde resmi tatillerin başlayacak olması haftanın tamamına ilişkin önemli trend hareketleri olacağı beklentilerini azaltıyor. Bugün Avrupa’nın önde gelen piyasaların resmi tatil nedeniyle kapalı olacağı ve ABD başta olmak üzere birçok önemli piyasada da yarım gün işlem yapılacağı gözönüne alındığında, hareketlilikler sınırlı kalabilir.

Dün ABD'de Dow Jones endeksi günü yüzde 0,45 oranında yükselişle 16.295 puandan tamamlarken, S&P 500 endeksi yüzde 0,53, Nasdaq bileşik endeksi ise yüzde 1,08 oranında yükseliş kaydetti. ABD'de bugün dayanıklı mal siparişleri ve yeni konut satışları verisi açıklanacak.

Avrupa tarafında da genel olarak pozitif görünüm piyasalardaki hakimiyetini koruyor. Almanya'da DAX endeksi dün yüzde
0,94 oranında yükseliş kaydederken, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,51, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,09
oranında değer kazandı. Bugün Almanya, Fransa ve İngiltere gibi önemli piyasalarda Noel tatillerinin başladı.Açık olan piyasalarda da yatay bir seyir izlenebilir.

Yurtiçi piyasalarda ise gelişmiş ülke piyasalarından negatif ayrışma, İstanbul merkezli operasyonun ardından gelişmekte olan ülke piyasalarından da negatif ayrışma noktasına geldi. Dün dolar/TL paritesi 2,09 seviyesinin üzerinde seyrederken, gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 9,91'e kadar yükseldi. BIST 100 endeksi ise genele yayılan satışların etkisiyle 68.000 puanın altına geriledikten sonra günü bu seviyenin hemen üzerinde tamamladı.Bugün TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın "2014 Yılı Para ve Kur Politikası" sunumunu ve yapılacak açıklamaların takip edilecek.Dolar/TL'nin uzun vadeli direnç,BIST 100 endeksinin de uzun vadeli destek seviyelerine yakın olması nedeniyle gelmesi muhtemel tepki alışlarının gücü yön üzerinde belirleyici olacağı beklenebilir.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
10.00 Türkiye, TCMB "2014 Yılı Para ve Kur Politikası" sunumu
14.00 Türkiye, 17 Aralık PPK özeti
15.30 ABD, kasım ayı dayanıklı mal siparişleri
17.00 ABD, kasım ayı yeni ev satışları

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.