Zam şampiyonu taze fasulyenin havası yerinde

Zam şampiyonu taze fasulyenin havası yerinde

İstanbul’un zam şampiyonu taze fasulye oldu. Kasım ayında taze fasulye aylık bazda yüzde 16.07 oranında artışla fiyatı en çok artan ürün olarak dikkat çekti.

A+A-

İstanbul’un zam şampiyonu yaş kuru sebze ve meyve grubunda yer alan taze fasulye oldu. Kasım ayında taze fasulye aylık bazda yüzde 16.07 oranı ile fiyatı en çok artan ürün olarak dikkat çekti. Aylık olarak fiyatı en fazla azalan ürün ise yüzde 20.19 oranıyla balık oldu. İstanbul Ticaret Odası (İTO) 2013 Kasım Ayında İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksine göre Perakende Fiyatlarda En fazla Artış İzlenen Maddeleri açıkladı. Buna göre İTO'nun İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi'nde yer alan 242 ürünün 70'inin perakende fiyatı aylık olarak artarken, 19 ürünün fiyatı düştü. 153 ürünün fiyatı ise değişmedi. Kasım ayında yaş kuru sebze ve meyve grubunda yer alan taze fasulye yüzde 16.07 artış oranı ile fiyatı en fazla artan madde oldu. Ürün grupları itibarıyla aylık olarak en fazla artış görülen maddeler şöyle:
“-Mevsimsel tarım ürünleri: Yüzde 8.97 ile yaş üzüm; yüzde 6.43 ile patates.
-İşlenmiş tarım, sınai ve diğer ürünler: Yüzde 4.63 ile diş macunu; yüzde 4.51 ile yoğurt; yüzde 4.45 ile kuru fasulye.
-Mevsim dışı tarım ürünleri: Yüzde 19.89 ile domates, yüzde 10.07 ile kabak, yüzde 4.73 ile salatalık.”

Gıda harcamaları grubunda yer alan balık yüzde 20.19 oranında gerilemeyle Kasım ayında fiyatı en fazla azalış gösteren madde oldu. Ürün grupları itibarıyla aylık bazda fiyatı en fazla azalan diğer maddeler şöyle: “-Mevsimsel tarım ürünleri: Yüzde 16.99 oranında gerilemeyle ayva, yüzde 12.13 oranında geriemeyle mandalina. -İşlenmiş tarım, sınai ve diğer ürünler: Yüzde 3.89 oranında gerilemeyle tavuk.”

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.