Zam yağmuru sonrası simit ve çay satışları yarı yarıya düştü

Zam yağmuru sonrası simit ve çay satışları yarı yarıya düştü

Çay ve simit keyfi yapmak artık gerilerde kaldı. Yapılan zamlar sonrası cepleri iyiden iyiye yakan bu 'müthiş' ikili artık vatandaşın gözdesi olmaktan çıktı.

A+A-

Ankara'da 5 liradan satışa sunulan simidin fiyatı yüzde 40 zamla 7 liraya yükseldi. Başkentin en işlek yeri olan Atatürk Bulvarı üzerindeki simitçiler satışlarının yarı yarıya azaldığını belirterek “Resmen çakıldık” yorumu yaptılar. Yıllardır Ankara'da simit sattığını belirten bir esnaf “Simidi alan yok. Şoktayız. Yeni fiyat ayarlaması ardından satışlarımız dibe indi. Vatandaşta para yok. Parası olmayan vatandaş yeni zamlar karşısında simidi adeta unuttu. Bu günleri hiç düşünmemiştik. Böyle giderse artan maliyetler ve fiyatlar karşısında Ankara simidi tarih olabilir” açıklaması yaptı.

Simit fiyatlarındaki durdurulamayan artışların altında hammaddeye gelen yüzde 200'lük zam yatıyor. Ankara Simitçiler Odası Başkanı Savaş Delibaş doğalgaz, elektrik, un, susam fiyatlarındaki artışla, kira ve asgari ücrete yapılan zamları hatırlattı. Delibaş yaşanan yüksek artışların ardından simide zammın kaçınılmaz olarak arttığına dikkat çekti.

Sözcü'nün haberine göre Delibaş şunları söyledi: Ankara'da 100 gramlık simit 7 lira. Sadece Ankara'da değil Türkiye'de doğalgazın yüzde 164 zam alması, elektriğin yüzde 200 zam alması, un fiyatlarının tekrardan yüzde 20, yüzde 30 zam yemesi, susam fiyatının hareketlenmesi, kiraların artış göstermesi ve asgari ücretin yüzde 65 zam almasından dolayı Ankara simidi 7 lira olmuştur. Biz zam yapmamak için elimizden geleni yaptık. Ancak dayanma gücümüz bir yere kadar. Girdi maliyetlerinde bu kadar yüksek artışlardan sonra zam yapmak da kaçınılmaz hale geldi.

Etiketler : , ,
İlgili Haberler