Ziraat, katılım bankası için BDDK'ya başvurdu

Ziraat, katılım bankası için BDDK'ya başvurdu

Ziraat Bankası Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderdiği açıklamada katılım bankası kurulması için BDDK'ya bugün itibariyle başvuru yapıldığını açıkladı

A+A-

Ziraat Bankası katılım bankası kuruyor. Ziraat Bankası Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderdiği açıklamada katılım bankası kurulması için BDDK'ya bugün itibariyle başvuru yapıldığını açıkladı.

Üç kamu bankası, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası'nın katılım bankası kuracağı ve bu yönde çalışmalar yapıldığı daha önce açıklanmıştı. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın Ziraat'ın Bank Asya'yı satın almak için görüşmeler yaptığını açıklaması ve tartışmalara neden olmuştu. Hükümet kanadından böyle bir görüşmenin olmadığına dönek açıklamalara rağmen, Ziraat Bankası daha sonra yaptığı açıklama ile görüşmeleri sonlandırdığını açıklamıştı.

 Ziraat Bankası'nın 21 Ağustos tarihli açıklamasında, 'Bilindiği üzere Ziraat Bankası A.Ş, bir süredir katılım bankası kurma çalışmalarını sürdürmektedir... Asya Katılım Bankası A.Ş'nin imtiyazlı hisselerinin satın alınmasına ilişkin resmi sürecin başlatılmasının bu aşamada Bankamız öncelikleri ile uyumlu olmadığı sonucuna varılmış, görüşmelerin bugün itibariyle sonlandırılmasına karar verilmiştir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur' denilmişti.  

Bankacılık çevreleri Ziraat Bankası'nın bu konudaki çalışmalarının 2 yıldır devam ettiğini 300 milyon dolar sermaye ile kurulması beklenen katılım bankasının adında Ziraat sözcüğünün büyük ihtimalle olmayacağını belirtiyorlar.

Ziraat Bankası'nın kuracağı katılım bankasının kuruluş sermayesini, faizle işlem yaptığı ana sermayesinden fonlayacağı da tartışmalara neden olmuş, Ziraat Bankası kaynakları ise sermayenin "helal fonlar"dan oluşturulacağını ileri sürmüştü

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.