Ziraat Yatırım: FOMC karar metnini görene kadar tedbirli olmakta fayda var

Ziraat Yatırım: FOMC karar metnini görene kadar tedbirli olmakta fayda var

Bugün TSİ 15:30'da ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan İstihdam Raporu'na göre Tarım Dışı İstihdam Kasım ayında 203bin kişi artış gösterdi.

A+A-

Piyasa beklentisi 185bin sayısının aşılmasından daha önemlisi 6 aylık ortalamanın FED sınırı olarak nitelenen 200 bin değerine yakınlaşması. 6 aylık ortalamanın 180bin değerinde seyretmesi, kimileri için 175bin olan sınırın belirgin ve istikrarlı bir şekilde üzerinde kalmakta.
Buna ek olarak işgücüne katılım oranının Ekim ayında ulaştığı %62,8 oranından %63 oranına artması kayda değer bir gelişme. Zira 2011 sonunda %64 olan işgücüne katılım oranı istikrarlı bir gerileme ve Haziran ayından beri peşpeşe düşerek %63'ün altına kaymıştı. İşgücüne katılım eğer burada dip yaparsa işsizlik oranının %7 değerine iyileşmesini oldukça pozitif değerlendirmek gerekmekte. Aslında bu sabahki yorumumuzda ABD ekonomisinin artık kuşkuya yer vermeyecek şekilde toparlanma eğiliminde olduğuna değinmiştik.  Böylece ABD'den güçlü veri akışı senaryosunun fiyatlanmasının tamamlanmasıyla piyasalarda yeni bir döneme girilmekte. Bu dönemde "risk iştahı"nda bir nebze rahatlama ile piyasalarda yeni potansiyeller belirebilir.

Bu aşamada FED'in bir sonraki hamlesi için iki faktör ortaya çıkmakta:
(1.) Toparlanmakta olan ekonomide FED'in kendisini "0" faiz bandına ne kadar süre ve ne kadar güçlü bağlı tutacağı: Geçtiğimiz sene mevcut koşullu para politikası uygulamasının öncüsü Charles Evans, yazdığı makalede para politikasını Odysseus'a benzeterek kendilerinin ekonomi iyileşse dahi düşük seviyedeki faiz oranına bağlı kalacaklarını ifade etmişti. Geçtiğimiz ay ise FED ekonomistlerinin yayımladığı makalede piyasanın dikkati "taper" yerine "faiz arttırımı"na çekilmeye çalışılmıştı. Yükselme eğilimindeki ABD 10 yıllık devlet tahvil getirisini bir başka anlamda ABD verim eğrisindeki dikleşmeyi FED'in nasıl değerlendireceği gündeme gelebilir.
(2.) Fiyat istikrarı: İngiltere'de yaşananın bir benzeri ABD'de yaşanmaya başlayabilir. İngiltere'de işsizlik oranının merkez bankasının tahmininden daha önce eşik değere gelmesi olasılığına karşın fiyat istikrarı konusunda belirsizlikler ortaya çıkmakta. ABD'de iyileşmekte olan istihdam koşullarına karşın fiyat istikrarı (düşük seyreden enflasyon) gündeme gelebilir.
Başlığı seçerken amacımız "eyvah güçlü veri geldi piyasa için kötü" yerine "risk sorgulaması" sürecinde oynaklığın yükseldiği bir fiyatlama sürecinin tamamlanarak atlatılması oldu. Bu risk pozitif ortamın Japonya ve Avrupa Merkez Bankaları'ndan atılmasını beklediğimiz adımlarla pekiştirilmesi mümkün. Yine de 18 Aralık FOMC karar metnini görene kadar tedbirli olmakta fayda bulunuyor.

Ziraat Yatırım Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.