Ziraat Yatırım Model Portföyüne yeni bir hisse ekledi 

Ziraat Yatırım Model Portföyüne yeni bir hisse ekledi 

Ziraat Yatırım Model Portföyüne yeni bir hisse eklerken, portföydeki iki hissenin ağırlığını yüzde 15 seviyesinden yüzde 10'a düşürdü. 

A+A-

Ziraat Yatırım, Hisse öneri portföyünü hedef hisse fiyatlarındaki değişiklikler ve hisse performanslarına bağlı olarak güncelledi. Kurum buna göre, Aselsan (ASELS)’ı %10 ağırlıkla model portföyüne eklerken, Bim Mağazalar (BIMAS)’ın ve Türk Hava Yolları (THYAO)’nın ağırlıklarını %15’ten %10’a çekti. 

Ziraat Yatırım'ın raporunda Aselsan ile BIMAS ve THYAO ile ilgili şu ifadelere yer verildi;

Aselsan (ASELS) Öneri: “AL”, Hedef Fiyat: 88,70 TL

Aselsan (ASELS): Aselsan’ın son bir yıldaki bakiye siparişleri güçlü bir büyüme gösterdi ve ilk çeyrek itibarıyla bakiye siparişler 11,1milyar USD’ye kadar çıktı. Önümüzdeki dönemde mevcut jeopolitik koşullar nedeniyle savunma harcamalarında artış beklenirken, AR - GE odaklı bilgi birikimi ve ileri teknolojik altyapısı nedeniyle Aselsan’ın yeni önemli sözleşmeler elde etme potansiyeli yüksek. Yıl sonu finansal beklentilerin olumlu olduğu Şirket’in hisseleri hedef fiyatımıza göre önemli bir potansiyel barındırıyor. Bu kapsamda, Aselsan’ı model portföyümüze dahil ediyoruz.

Güçlü Yönler
➢ Savunma harcamalarında artış beklentisi ve devam eden jeopolitik koşullar
➢ Savunma sanayinde yerli üretimin desteklenmesi ve yerli üretimin öneminin artması
➢ Mart sonu itibariyle 11,1 milyar dolarlık bakiye sipariş miktarı
➢ Yüksek ciro büyüme beklentisi ve marjlarda olumlu görüntünün devam etmesi ile olumlu 2024 marj beklentisi (%22’den büyük FAVÖK marjı beklentisi)
➢ AR- GE odaklı mühendislik şirketi olarak yıllardır biriktirdiği birikim ve AR – GE kaynaklı düşük vergi yükü
➢ Yüksek ihracat potansiyeli ve savunma dışı sektörlerle büyümenin desteklenmesi