AB bankacılık kurumundan kripto paralara kural çağrısı

AB bankacılık kurumundan kripto paralara kural çağrısı

Merkezi Londra`da bulunan Avrupa Bankacılık Otoritesi`nin (EBA) "Kripto Varlık" raporu yayımlandı.

A+A-

Merkezi Londra`da bulunan Avrupa Bankacılık Otoritesi`nin (EBA) "Kripto Varlık" raporu yayımlandı. Raporda, AB yapısı içerisinde kripto varlıkları denetleyen bir yetkili otorite olmamasının çeşitli sorunlara yol açabileceği, kripto paralarla gerçekleştirilen işlemlerin kara para aklamada da kullanılabileceği ve bu konuda yeni kurallar belirlenmesi gerektiği belirtildi.

AB üyesi ülkelerin bankacılık sektörünü düzenleyen kurumlarını denetleyen ve merkezi Londra'da bulunan Avrupa Bankacılık Otoritesi'nin (EBA)  "Kripto Varlık" raporu yayımlandı.

Raporda, finansal sektörlerde kripto varlıkların kullanımının son  yıllarda hızlı bir biçimde geliştiğine ve bu sürecin devam etmesinin beklendiğine  işaret edildi.

Kripto varlık ve faaliyetlerin AB finansal hizmetler hukuku ve  mevzuatı kapsamında yer almadığı aktarılan raporda, tüketicilerin korunması,  operasyonel direnç ve piyasa bütünlüğü açısından kripto paraların yüksek seviyede riskler içerdiği kaydedildi.

Raporda, AB yapısı içerisinde kripto varlıkları denetleyen bir yetkili otorite olmamasının çeşitli sorunlara yol açabileceği, kripto paralarla  gerçekleştirilen işlemlerin kara para aklamada da kullanılabileceği ve bu konuda yeni kurallar belirlenmesi gerektiği belirtildi.

Kripto varlıklar konusunda AB Komisyonu'nun maliyet ve fayda analizi  yapması gerektiği vurgulanan raporda, bu konuda AB genelinde ortak biçimde  hareket edilmesi gerektiği tavsiye edildi.

Raporda, kripto varlıkların mevcut durumda AB içerisinde sınırlı  kullanıldığı anımsatılarak, söz konusu işlemlerin bu aşamada AB'nin finansal  istikrarına yönelik tehdit ortaya koymadığı belirtildi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.