Arçelik Tayland'da fabrika açacak

Arçelik Tayland'da fabrika açacak

Arçelik, Tayland'da 100 milyon dolara mal olacak buzdolabı fabrikası için yaptığı teknik başvurunun kabul edildiğini açıkladı

A+A-

Arçelik, Tayland'da üç yıllık toplam maliyeti yaklaşık 100 milyon dolar olması planlanan buzdolabı yatırımı için Tayland Yatırım Ajansı'na yaptığı teşvik başvurusunun onaylandığını, üretim ve satış pazarlama şirketi kurularak fabrika yatırımına başlanacağını açıkladı.

Şirketten KAP'a yapılan açıklamada, "Üç yıl içerisinde işletme sermayesi ihtiyacı dahil toplam 3.1 milyar Baht (yaklaşık 100 milyon dolar) yatırım yapılması planlanmış olup Tayland'da üretim ve satış pazarlama şirketi kurularak buzdolabı fabrika yatırımına başlanacaktır" denildi.

Açıklamaya göre, yatırım onayı ile birlikte başvuruda yer alan arsa bedeli hariç yatırım tutarı ile sınırlı olmak kaydıyla sekiz yıl boyunca vergi muafiyeti, takip eden beş yıl içerisinde kurumlar vergisi oranında indirim, ithal edilen hammaddeler için kısmi gümrük vergisi muafiyeti, yatırımda kullanılacak ithal makine ekipmanlar için gümrük vergisi muafiyeti ve üretime ilişkin bazı giderlere yönelik ilave vergi matrahından indirim hakkı verilecek.

Arçelik Ekim ayında yaptığı açıklamada Tayland'da buzdolabı fabrikası kurulması için bu ülkede yatırım teşvik başvurusunda bulunduğunu; yatırıma teşvik başvurusunun sonucuna göre karar verileceği duyurmuştu. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.