Azerbaycan'da bankalar birleştirilebilir

Azerbaycan'da bankalar birleştirilebilir

42 bankanın bulunduğu Azerbaycan'da Merkez Bankası Başkanı bazı bankaların birleştirilebileceğini açıkladı

A+A-

Azerbaycan Merkez Bankası Başkanı Elman Rüstemov yaptığı açıklamada, ülkede 5-7 bankanın birleştirilebilineceğini açıkladı. Merkezi Banka ve Bankalar Birliği’nin bü yönde ciddi çalışmalar yaptığı açıkalayan Rüstemov,” İlk önce mevduatların sıgortalanması gerekiyor. Bankalar birleşerek daha büyük hale gelecek” dedi.

Yetkili, bankaların birleştirilmesine uluslararası finans kurumlarının da büyük ilgi duyduğunu vurgulayarak, böylece bankaların kalkınacağını açıkladı. Azerbaycan’da 42 banka bulunuyor.

Petrol üretimi yapan ülkeler brent'in varil fiyatının düşmesiyle zor günler yaşıyor. Azerbaycan ise ülkedeki dövizleri tutmak için yeni kambiyo kanunu çıkardı. Buna göre Azerbaycan'da yıllık 50 bin doların üzerinde yurt dışına döviz çıkaranlar devlete yüzde 20 vergi ödeyecek. Uygulama ülkede tartışma yarattı.

Başta petrol olmak üzere enerji kaynaklarının dibe vurmasıyla zor bir dönemden geçen Azerbaycan, ülkeden çıkartılmak istenen dövize özel vergi konulacağını duyurdu.

Bakü’de hükümet kabinesi toplantısında açıklama yapan Azerbaycan Merkez Bankası Başkanı Elmana Rustamova, “Döviz yasasında yeni düzenlemeye gidiyoruz. Azerbaycan’dan ülke dışına mülk veya yatırım amaçlı doviz çıkarmak isteyen şahıs ve firmalar miktarın 50 bin doları geçmesi halinde devlete yüzde 20 vergi ödeyecek. Örnek vermek gerekirse 50 bin doları ülke dışına çıkarmak isteyen kişi devlete 10 bin dolarını vergi olarak ödemesi gerekecek” dedi.

Azerbaycan’daki Trend haber ajansı ise Merkez Bankası tarafından önerilen uygula hakkında bilgi vererek, “50 bin dolar ve üzeri kavramı bir yıl içinde yurt dışına çıkarılan dönemdeki toplam dövizi kapsıyor” ifadelerini kullandı.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.