Bankalar Yunanistan için alarmda

Bankalar Yunanistan için alarmda

Avrupalı bankaların Yunanistan'ın Euro’dan çıkma olasılığına karşı hazırlık yaptıkları bildirildi.

A+A-

Avrupalı banka ve finansal kuruluşlar Yunanistan'ın Euro'dan çıkışına hazırlanıyor. ABD'li Wall Street Journal'ın haberine göre, Avrupalı bankalar kendi içlerinde stres testleri yaparak Yunanistan'ın Euro’yu bırakma olasılığına karşı tedbir almaya başladı. Habere göre Avrupa’da bankalar ve diğer finansal kurumlar iç sistemlerine stres testleri uygulayıp, iki yıl önce rafa kaldırdıkları acil durum planlarını yeniden ortaya çıkarmaya başladılar.

Konuya yakın kaynaklara göre, bu kurumlar arasında Citigroup, Goldman Sachs ve brokerlik firması Icap de var. Kurumların planları içinde, Yunanistanın Euro’yu bırakmasından etkilenebilecek karşı tarafların detaylı biçimde incelenmesi, kredi risklerinin değerlendirilmesi ve sınır ötesi fonlamanın nasıl işleyeceğinin netleştirilmesi var.

Avrupalı kurumların attığı bu adımlar, Yunanistan'daki anketlerde Syriza'nın liderliğini sürdürmesi üzerine geliyor. Analistlerin çoğu, Yunanistan’ın Euro’dan ayrılmasını oldukça düşük bir olasılık olarak değerlendiriyor. Commerzbank ekonomistlerine göre bu olasılık yüzde 25'in altında.  

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.