BankPozitif, Kazakistan'daki iştirakini satıyor

BankPozitif, Kazakistan'daki iştirakini satıyor

BankPozitif Kredi ve Kalkınma Bankası, Kazakistan'daki iştirakini satıyor

A+A-

BankPozitif Kredi ve Kalkınma Bankası A.Ş. (BankPozitif), hisselerinin tamamına sahip olduğu JSC BankPozitiv Kazakhstan'ın satışına yönelik sözleşme imzaladığını ve alıcı kuruluşun Eurasian Bank JSC olduğunu açıkladı. Satış süreci, hisselerin devri için gereken resmi izinlerin alınması ile tamamlanacaktır.

BankPozitif 2007 yılında satın aldığı JSC BankPozitiv Kazakhstan ile Kazakistan'da faaliyete başlamıştır. 2007'den günümüze Kazakistan bankacılık düzenlemelerinde gerçekleşen değişim, ülke risk profilindeki artış ve ülke bankacılık piyasasında iştirak banka için büyüme potansiyelinin sınırlı olması dolayısıyla, JSC BankPozitiv Kazakhstan'ın stratejik öneminin kalmadığı değerlendirilmiştir. Bu sebeple söz konusu iştirake son dönemde ilgi gösteren kurumların talepleri dikkate alınmış ve satış için gerekli koşullar oluşmuştur.

Kazakistan'da yer alan iştirakinin satışı BankPozitif'in Türkiye'deki faaliyetlerinde bir değişiklik yaratmayacak olup, mevcut kaynaklar tamamen Türkiye'deki faaliyetlere yoğunlaşacaktır.

BankPozitiv Kazakhstan satış anlaşması çalışmalarında Visor Capital, MHB SAS ve Denton's Kazakhstan LLP. şirketlerinden danışmanlık alınmıştır.

 

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.