Başçı: Enflasyon düştükçe faiz indirilecek

Başçı: Enflasyon düştükçe faiz indirilecek

Merkez Bankası Başkanı Başçı, enflasyonu düşürmek için bütün şartların olduğunu, bu sağlandıkça faizde temkinli bir indirim izleyeceklerini söyledi

A+A-

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, 2015 sonunda enflasyonu yüzde 5'e indirmek için bütün şartların olduğunu söyleyerek, enflasyonda düşüşü gördükçe ölçülü faiz indirimleri yapılabileceğini ancak bunu engelleyecek geçici faktörlerin ortaya çıkması halinde de daha temkinli bir indirim süreci izleyebileceklerini söyledi.

Başçı, Konya Ticaret Odası'nda yaptığı konuşmada yüklü faiz artırımını yapmaktan kendilerinin de çok mutlu olmadığını söyleyerek, "Faizlerin yüksek olmasını biz de istemeyiz ama bu bir politika aracıdır bizim açımızdan, alet edevattır, tek bir alet eksik olsa gereken işi yapamayabilirsiniz, o yüzden bunu biz gerektiğinde kullanabileceğimizi herkese göstermiş olduk. O da bir güven unsurudur" dedi.

Merkez Bankası Ocak ayında 1 hafta vadeli repo faizinde 550 baz puanlık artışa gitmişti. Enflasyonu 2015 sonunda yüzde 5'e indirmeleri gerektiğini ve bunu yapmak için gereken bütün şartların şu anda olduğunu söyleyen Başçı, "Enflasyondaki düşüşü gördükçe ölçülü indirimler olabilir ancak düşüş engelleyecek geçici bir takım faktörler ortaya çıkarsa da gereken şekilde daha temkinli bir indirim süreci izleyebiliriz. Ara verme imkanı da olabilir beklenenden daha az indirim yapma imkanı da olabilir, şartlara bağlı" dedi.

Bütün görüşlere saygılıyız

Enflasyonu etkileyen faktörleri PPK'da her ay enine boyuna değerlendirdiklerini ve bütün görüşlere de saygı duyduklarını söyleyen Başçı, "Özellikle ifade edilmesinden de hiç rahatsız değiliz, özellikle faydası olduğunu da düşünüyoruz. O açıdan herhangi bir değişiklik yok söylemimizde. Enflasyon görünümü iyileştikçe biz de ölçülü faiz indirimlerine devam edebiliriz. Ama enflasyon görünümünde arızi de olsa bir bozulma olursa da dikkatli bir şekilde konuyu inceler ve ele alırız. Burada bizim vermeye çalıştığımız taahhüt enflasyonun kendisiyle ilgili. Enflasyon 2015 sonunda yüzde 5'e inmesiyle ilgili" dedi.

"Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasında sıkı duruş korunacak ve bu faiz indirimini dışlamaz ama faiz indirimlerinin ölçülü olmasını gerektirir" diyen Başçı şöyle devam etti:

"Şimdiye kadar ölçülü faiz indirimi dediğimizde ya 25 ya 50 ya 75 baz puanlık değişiklikler yaptığımız oldu aşağı veya yukarı yönde. Dolayısıyla ölçülü indirim dediğimizde piyasa aşağı yukarı bunlardan biri olarak algılar. Ölçülü dedikten sonra daha farklı bir değişiklik yaptığımız olmadı şimdiye kadar. Olmayacak diye söylemiyorum ama şu ana kadar öyle bir örnek yok."

Temkinli, ölçülü, kademeli bir faiz indirim sürecinin fiyatlandığını söyleyen Başçı, "Orada güven korunduğu sürece, TCMB'nin enflasyonu düşüreceğine dair fiyatlamalar uzun vadeli faizlerde görüldüğü sürece bunu yaparız ama dikkatli, dengeleri, istikrarı bozmadan yaparız" dedi.

Başçı, gelecek yıl Türkiye'nin "inanılmaz başarılı" performans gösterebileceğini belirterek, "Hem cari açık hem enflasyonu düşüreceğiz, hem de büyüme iyi gidecek" dedi. Başçı, Türkiye'nin bu yıl için OVP'de yer alan yüzde 4 büyüme hedefinde ilerlediğini de belirtti.

Kredi/mevduat oranları

Kredilerin mevduata oranının yüzde 135'ler oranında olduğu söyleyen Başçı, bankalara ödeyebilecekleri telafi faizleri ile ilgili olarak, "Herkes aşağı yukarı Haziran ayını bekliyor. Bunu yaparken bu rasyoyu daha güvenli seviyelere çekmeyi özendirici bir şekilde yapacağız. Yani banka olarak verdiğiniz kredilerin topladığınız mevduata oranı yüzde 135'in çok üzerinde ise bizden daha az, eğer daha düşükse biraz daha fazla telafi faizi alacaksınız anlamına gelir. Onun sonuçlarını değerlendireceğiz ve zamanlamasını tekrar tartışacağız" dedi.

Zamanlama konusunda bir tarih vermekten kaçınan Başçı, teknik çalışmaların ileri bir noktaya geldiğini de belirtti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.