Bir banka borsa kotundan çıkacak

Bir banka borsa kotundan çıkacak

Commercial Bank of Qatar, Alternatifbank'ın borsa kotundan çıkması için başvuru yapacağını açıkladı.

A+A-

Commercial Bank of Qatar'dan (CBQ) konu ile ilgili KAP'a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

Alternatifbank A.Ş’nin (Banka) %74,25 oranında payına sahip olarak, biz, The Commercİal Bank of Qatar (Q.S.C.), Bankanın %17.2Tine sahip olan Anadolu Endüstri Holding A.Ş ve %7,79’una sahip olan Anadolu Motor Üretim ve Pazarlama A.Ş ile birlikte hareket ederek, toplam %99.25’ine tekabül eden pay sahipliği oranına dayanarak, ortaklıktan çıkarma ve satma hakları hakkındaki eski Sermaye Piyasası Kurulu Tebliğine nuygun olarak ortaklıktan çıkarma sürecini başlattığımızı, 1 Temmuz 2014 tarihinde duyurmuştuk.


Ortaklıktan çıkarma amacıyla beraber hareket ettiğimiz, Anadolu Endüstri Holding A.Ş. ve Anadolu Motor Üretim Pazarlama A.Ş. ile birlikte ve Banka'nın toplam %99.25 payına doğrudan sahip olarak, Sermaye Piyasası Kurulu’nun 12 Kasım 2014 tarihli ve 29173 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Ortaklıktan Çıkarma ve Satma Hakları Tebliği (MTcbIiğ")'nİn 2. Geçici Maddesi ve ilgili diğer hükümleri uyarınca, ortaklıktan çıkarma hakkımızı
kullanmaya karar vermiş bulunuyoruz.

Ortaklıktan çıkarma ve eş zamanlı olarak Borsa İstanbul kotundan çıkma için Banka'nın Yönetim Kurulu'na yapılması gereken başvuru Tebliğin ilgili hükümleri uyarınca yapılacaktır. "

Alternatifbank çağrı fiyatlarını belirledi

Alternatifbank'tan konu ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: The Commercial Bank of Qatar (Q.S.C.)'ın bugün yaptığı açıklama ile The Commercial Bank of Qatar (Q.S.C.), Anadolu Endüstri Holding A.Ş ve Anadolu Motor Üretim ve Pazarlama A.Ş ('Hakim Ortaklar') dışındaki diğer ortakların satma hakkı ('Satma Hakkı') doğmaktadır ve bu hak Alternatifbank A.Ş. 'ne ('Banka') yazılı başvuru yapmak suretiyle kullanılabilir. Satma Hakkı ve ortaklıktan çıkarma hakkına ilişkin bedel Tebliğ'in 6. maddesinde uyarınca belirlenecektir.

Satma Hakkına ilişkin bedeli aşağıdaki bedeller karşılaştırılarak bulunan en yüksek bedeldir: i. Ortaklıktan çıkarma hakkının kullanımına ilişkin yapılan ilk açıklamadan önceki 30 gün içinde borsada oluşan ağırlıklı ortalama fiyatların aritmetik ortalaması olan: 1.7009, ii. İlk Satma Hakkı talebini izleyen bir ay içinde hazırlanan değerleme raporunda belirlenen bedel, iii. Ortaklıktan çıkarma hakkının kullanımına ilişkin yapılan ilk açıklamadan önceki bir yıl içerisinde yapılmış zorunlu pay alım teklifindeki bedel olan: 2.2832, ve iv. Ortaklıktan çıkarma hakkının kullanımına ilişkin yapılan ilk açıklamadan önceki son 6 ay 1.5928, 1 yıl 1.9041 ve 5 yıl 1.2049 içinde borsada oluşan ağırlıklı ortalama fiyatların aritmetik ortalaması Ortaklıktan çıkarma hakkındaki satım bedeli ise, ortaklıktan çıkarma hakkının kullanımına ilişkin yapılan ilk açıklamadan önceki 30 gün içinde borsada oluşan ağırlıklı ortalama fiyatların aritmetik ortalaması olan: 1.7009'dur.' 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.