Bulut: İş Bankası kamulaştırılmalı

Bulut: İş Bankası kamulaştırılmalı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ekonomi Başdanışmanı Yiğit Bulut, gerekli düzenlemeler yapılarak İş Bankası'nın bir kamu bankası haline getirilmesi gerekiyor

A+A-

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ekonomi Başdanışmanı Yiğit Bulut, ana muhalefet partisi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan'a dönük ifadelerinin ardından, CHP'nin yüzde 28.09 payı olan İş Bankası'nın gerekli düzenlemeler yapılarak acilen kamu bankası haline getirilmesi gerektiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu yeniden genel başkan seçildiği kurultaydaki konuşmasında, "Diktatör bozuntusu olan adam. Şimdi ben yine hatırlatıyorum, senin için şeref ve namus ne anlama geliyor? Oturacaksın bunun hesabını vereceksin. Tarafsızlığını korumazsan her gün, her dakika, her saniye namus ve şeref kavramını sana hatırlatacağım" demesi üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Kılıçdaroğlu hakkında soruşturma başlatmıştı.

Bulut, TRT Haber'de dün akşam katıldığı bir programda Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan hakkındaki sözlerini eleştirdi ve CHP'nin payı olan İş Bankası üzerinden eleştirilerini sürdürerek, şunları söyledi:

"Bu banka Hintli Müslümanların gönderdiği parayla kuruldu. O banka bu devletin, milletin bankası partinin o banka içinde organik bağı olamaz ve bu konuşmadan sonra cumhurbaşkanına hakaret, devlete hakaret, millete, ümmete, maneviyata hakaretten sonra o bankanın acilen millete iade edilmesi gerekiyor. Çok açık söylüyorum bir partinin bankası olamaz, acilen gerekli düzenleme yapılarak bu bankanın bir kamu bankası haline getirilmesi gerekiyor."

Atatürk, 1924 yılında kendi talimatıyla kurulan İş Bankası'nda sahip olduğu hisselerin mülkiyeti ve yönetimini CHP'ye bıraktığını vasiyet ediyor. Atatürk yine vasiyetinde hisselere ilişkin kâr payının ise Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'na bırakılmasını istiyor.

Toplam 4.5 milyar TL sermayesi olan İş Bankası'nın ortaklık yapısında CHP'nin yüzde 28.09, banka Munzam Sandık Vakfı'nın yüzde 40.15 payı bulunuyor. Bankanın yüzde 31.76 hissesi ise BIST'te işlem görüyor.

CHP bankanın 11 üyeli yönetim kuruluna 4 üye atama yetkisine sahip.

Hisseler geriledi

İş Bankası hisseleri ilk seans sonunda yüzde 3.31 düşüşle 4.38 lira oldu, BIST 100 endeksi yüzde 1.33 düşüşle kapandı.

İş Bankası ile ilgili olarak geçen sene Şubat ayında Twitter'da düzenleyici kurumların banka ile ilgili bir adım atabileceği iddiaları yer almıştı.Daha önce hükümetin atacağı bazı adımlarla ilgili yazdığı bilgiler doğru çıktığı için yazdıkları tedirginlik yaratan ve kim olduğu tespit edilemeyen Fuat Avni imzalı Twitter kullanıcısı, İş Bankası hisselerinin TMSF'ye devri konusunda BDDK'ya talimat verildiğini yazmıştı. İş Bankası ise kaynağı ve gerekçesi bilinmeyen açıklamaların tarafı ve muhatabı olmadıklarını ve söz konusu yayınlara karşı yasal yollara başvuracaklarını açıklamıştı.

Daha öncede TMSF'ye devredileceği söylendi

İş Bankası için Şubat, 2015'te de Tasarruf Mevduat ve Sigorta Fonu’na (TMSF) devredileceği iddiaları gündeme gelmişti. İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince bir açıklama yaparak, , "Siyasi yorum ve söylentiler komplo boyutuna vardı. Türkiye’nin en büyük özel bankası olarak işimize devam ediyoruz. Kimseden gizlimiz ve saklımız yok” demişti.

 

»» İŞ BANKASI'NDAN YİĞİT BULUT'A YANIT

ÖZİNCE: YİĞİT BULUT'UN SÖZLERİ MALİ SUÇ

 

 

 


 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.