Çin yuanın değerini artırdı

Çin yuanın değerini artırdı

Çin yuanın değerini artırdı, borsalar düşmeye devam etti.

A+A-

Çin üst üste ikinci gün yuanın değerini artırarak Beijing'in daha ne kadar değer kaybına izin vereceğine dair endişeleri dindirse de, yönetimin ekonomi politikasına dair eğilimleri konusunda şüpheleri artırdı.

Çinli yetkililerin piyasalar tarafından yanlış adımlar olarak algılanan önlemleri, ülkenin son 25 yılın en düşük büyümesini kaydetmeye hazırlandığı bu dönemde küresel piyasalarda Çin yönetiminin ekonomi üzerindeki kontrolünü kaybediyor olabileceği endişelerinin doğmasına da neden oldu.

Yuanın 2015 yılında yüzde 4.7 değer kaybetmesinin ardından bu yıl da bugüne kadar yüzde 1.5 düşmesi, bazı ticari rakipler arasında Çin'in rekabet üstünlüğü sağlamak adına "kur savaşı" riskine girdiğine dair alarma neden oldu.

Yuanın sakin seyri bu korkuların azalmasına neden olabilse bile yatırımcıların Çin hisselerini satışlarını durduramadı.

Geçtiğimiz hafta yüzde 10 düşen Shanghai bileşik endeksi ve CSI300 endeksi bugün erken saatlerde yüzde 3'e varan kayıplar yaşadı.

Çin Merkez Bankası yuan için orta noktayı dolar başına 6.5626 yuan olarak belirleyerek Cuma gününün seviyesini artırdı. Analistler ise orta nokta için 6.5860 yuan seviyesini tahmin ediyorlardı. Yuanın bu orta noktadan yüzde 2'den fazla hareketine izin verilmiyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.