Deutsche Bank üst yönetimi değişti

Deutsche Bank üst yönetimi değişti

Deutsche Bank yeni CEO'nun planları çerçevesinde yatırım bankasını ikiye ayırdı ve üst düzey bazı yöneticilerle yollarını ayırdı.

A+A-

Deutsche Bank firma yapısında yeniden yapılandırmaya giderek yeni CEO'nun planları çerçevesinde yatırım bankasını ikiye ayırdı ve üst düzey bazı yöneticilerle yollarını ayırdı.

Banka CEO'su John Cryan skandallar sonrası artan mahkeme bedelleri ve Asya piyasalarındaki düşüşün, şirketin değerini kendi reform adımlarını atmış olan UBS ve Credit Suisse gibi bankaların altına itmesinin ardından reform gerçekleştirmesi için büyük bir baskı altına girdi.

Almanya'nın en büyük bankası vergi haricinde 6 milyar euroluk rekor bir kayıp açıklarken, temettüde azaltmaya da gidebileceği uyarısını yaptı.

Reformlar çerçevesinde Çin doğumlu tahvil işlemleri sorumlusu Colin Fan görevinden alındı.

Bankanın eski CEO'su Anshu Jain'e yakın bir isim olan Fan, geçtiğimiz yıl yayınladığı bir video mesajla kendisine bağlı bütün görevlilere kaba ve gösterişli davranışlardan uzak durması konusunda yaptığı uyarıyla gündeme gelmişti.

Bankanın varlık yönetimi direktörü Michele Faissola da bir geçiş sürecinin ardından bankadan ayrılacak. Faissola'nın yerine önceden BlackRock'ta aktif hisse fonlarını denetleyen Quintin Price gelecek.

Banka Başkanı Paul Achleitner dün yaptığı bir açıklamada "Deutsche Bank tarihinde bu kadar önemli bir yeniden yapılanmaya nadiren gitmiştir. Bu aynı zamanda zor kararlar da gerektiriyor" dedi.

Bankanın yeni patronlarının strateji değiştirilmesine yönelik yaptıkları baskılarla gündeme gelen yeniden yapılanma çerçevesinde binlerce işçinin işten çıkarılması, firmaların kapatılması ve milyarlarca liralık sermaye artırımı hedefleniyor.

 

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.