Doğan'dan ihale yasağı acıklaması

Doğan'dan ihale yasağı acıklaması

Doğan Holding, Petrol Ofisi ihale yasağıyla ilgili yasal sürecin devem ettiğini, kararın doğrudan veya dolaylı ortak/iştirakleri kapsamadığını açıkladı

A+A-

Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş, Petrol Ofisi ihale yasağıyla ilgili yasal sürecin devem ettiğini açıkladı. Şirket’in KAP’a yaptığı açıklamada, "Kamu İhalelerinden Yasaklama Kararı" sadece Şirketimiz tüzel kişiliği ile ilgili olup, söz konusu yasaklama kararının Şirketimiz'in doğrudan veya dolaylı bağlı ortaklıkları/iştirakleri üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamaktadır” denildi.

Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş’den KAP’a yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'nın 21.04.2009 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan, Petrol Ofisi AŞ (yeni unvanı: OMV Petrol Ofisi A.Ş.) ve Petrol Ofisi A.Ş.'nin ortağı olduğu sekiz şirket ile o tarih itibariyle Petrol Ofisi AŞ'de "müşterek yöneten" sıfatıyla ortak olan Doğan Şirketler Grubu Holding AŞ'nin bir yıl süre ile "kamu ihalelerine katılmaktan yasaklanmasına" dair Kararı'nın iptali istemiyle açtığımız davada, Ankara 12. İdare Mahkemesi'nin 11.11.2009 tarihli Kararı ile dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasını takiben, anılan Mahkeme 27.05.2010 tarihli Kararı ile dava konusu işlemi iptal etmiştir.
Davalı İdare'nin temyizi üzerine Danıştay 13. Dairesi 24.03.2014 tarihli Kararı ile Ankara 12. İdare Mahkemesi'nin Kararı'nı bozmuştur. Bu Karar'ın düzeltilmesine ilişkin talebimiz Danıştay 13. Dairesi'nin 18.02.2015 tarihli Kararı ile reddedilmiştir.

Bunun üzerine Ankara 12. İdare Mahkemesi'nden "iptal Kararı"nda direnmesi talep edilmiş olup, bu konuda Mahkeme'nin Kararı henüz tarafımıza tebliğ edilmemiştir. Diğer taraftan, birlikte yürüyen diğer davada ise OMV Petrol Ofisi A.Ş.'nin Mahkeme'ye yaptığı "iptal kararında direnme" yönündeki talebinin Mahkeme tarafından kabul edildiği ve Mahkeme'nin daha önce verdiği; "Petrol Ofisi A.Ş.'nin kamu ihalelerinden yasaklanması kararının iptal edilmesi" yönündeki Kararı'nda "ısrar etme" Kararı verdiği öğrenilmiştir.
Bu esnada, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'nın 27.05.2015 tarih ve 29368 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Kararı ile "Kamu İhalelerinden Yasaklama Kararı"nın bakiye 237 günlük süresinin uygulanmasına başlanıldığı öğrenilmiştir.

2009 yılından itibaren yaklaşık altı yıldır devam etmekte olan yasal süreç henüz tamamlanmamış olup, tüm yasal haklarımız kullanılmaktadır.

Bahse konu "Kamu İhalelerinden Yasaklama Kararı" sadece Şirketimiz tüzel kişiliği ile ilgili olup, söz konusu yasaklama kararının Şirketimiz'in doğrudan veya dolaylı bağlı ortaklıkları/iştirakleri üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. "

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.