Doğuş Grubu İspanyollara Garanti hissesi sattı

Doğuş Grubu İspanyollara Garanti hissesi sattı

Doğuş Grubu, Garanti Bankası'ndaki yüzde 14.89'luk payını 5 milyar 479 milyon liraya İspanyol BBVA'ya satılması için hisse devir sözleşmesinin imzaladı.

A+A-

Doğuş Grubu, Garanti Bankası'ndaki yüzde 14.89'luk payını 5 milyar 479 milyon liraya İspanyol BBVA'ya satılması için hisse devir sözleşmesinin imzaladı. Türkiye Garanti Bankası A.Ş. Doğuş Grubunun yüzde 14,89'luk hissesinin BBVA'ya satılması için hisse devir sözleşmesinin imzalandığını bildirdi. Açıklamada 625.380.000 nominal TL değerde Garanti Bankası hissesini BBVA'ya satmak için anlaşmaya varıldığı ve beher hisse başına satış bedelinin 8.79 lira olacağı belirtildi. Ancak bu satış bedeli yanında 2014 faaliyet yılı karından dağıtılacak yine hisse başına 0.11 lira da yine Doğuş Grubu'na ait olacak. 

Bankadan Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi;

Hissedarlarımız Doğuş Holding A.Ş. ("DOĞUŞ Grubu") ve Banca Bilbao Vizcaya Argentaria, SA ("BBVA") tarafından bankamıza iletilen bilgiler aşağıda dikkatinize sunulmuştur:

DOĞUŞ Grubu, Türkiye Garanti Bankası A.Ş.'nin çıkarılmış sermayesinin % 14,89'una tekabül eden toplam 625.380.000 nominal TL değerde Garanti Bankası hissesini BBVA'ya satmak üzere 19 Kasım 2014 tarihinde bir Hisse Devir Sözleşmesi imzalamış bulunmaktadır. Satışa konu hisselerin toplam bedeli 5,497,090,200 TL'sı, beher hisse bedeli ise 8.79 TL'sı olarak tespit edilmiştir. Ayrıca, 2014 yılı faaliyet karından dağıtılacak temettünün satışa konu beher hisse başına 0.11 TL'sına kadar olan kısmı DOĞUŞ Grubu'na ait olacaktır.

Söz konusu hisse devrini takiben DOĞUŞ Grubu'nun Garanti Bankasındaki payı %10 olacaktır. BBVA'nın DOĞUŞ Grubundan satın almak üzere mutabakata vardığı hisselerin devri, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Sermaye Piyasası Kurulu, Rekabet Kurulu da dahil olmak üzere yurt içi ve yurt dışındaki ilgili resmi merci onaylarının alınmasını takiben gerçekleştirilecektir.

DOĞUŞ grubu ve BBVA arasında Garanti Bankasının sevk ve idaresi hususunda daha önce 1 Kasım 2010 tarihinde imzalanmış Hissedarlar Sözleşmesi de 19 Kasım 2014 tarihinde tadil edilmiştir. Tadil edilen Hissedarlar Sözleşmesi alınması gereken yasal izinlerin temin edilmesini takiben gerçekleştirilecek hisse devri ile eşzamanlı olarak yürürlüğe girecektir. Tadil edilen Hissedarlar Anlaşmasına göre, (i) Garanti Bankası Yönetim Kurulu'nun 10 kişiden oluşması; (ii) 7 üyesinin BBVA tarafından Genel Kurul'a aday gösterilmesi, BBVA tarafından belirlenen bu adaylardan ikisinin denetim komitesinde yer alması ve her iki adayın ilgili mevzuat gereği bağımsız üye sıfatına sahip olmaları; (iii) 2 üyenin DOĞUŞ Grubu tarafından Genel Kurul'a aday gösterilmesi; ve (iv) son bağımsız üyelik için adayın ortak kararla belirlenerek Genel Kurul'a aday gösterilmesi hususunda, DOĞUŞ Grubu ve BBVA arasında mutabakata varılmıştır. DOĞUŞ grubu tarafından bankanın %1 hissesini temsil eden pay üzerinde BBVA'ya daha önce tanınmış olan alım opsiyonu (call option) ise ortadan kaldırılmıştır. "

İŞ YATIRIM GARANTİ BANKASI HİSSELERİ İÇİN NE HEDEF FİYAT VERDİ?

BBVA, GARANTİ OPERASYONU İÇİN HİSSE İHRAÇ EDECEK

 


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.