Elmas Borsası'nda işlemler başladı

Elmas Borsası'nda işlemler başladı

İstanbul Elmas Borsası’ndaki ilk işlem bu sabah gerçekleştirildi.

A+A-

BİST bünyesinde kurulan İstanbul Elmas Borsası'nda işlemler başladı. İstanbul Elmas Borsası’ndaki ilk işlem bu sabah gerçekleştirildi. Borsa’daki ilk taş alımını gerçekleştiren Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner, İstanbul Elmas Borsası ile dünya piyasalarındaki fiyat dalgalanmalarının Türkiye’ye de anlık yansıyacağını ve kuyumcuların dünya piyasaları ile aynı fiyatlardan elmas temin ederek kaybettikleri rekabet avantajını yeniden yakaladıklarını anlattı.

MİB Başkanı Ayhan Güner, İsrail, Belçika ve Dubai elmas borsalarının işlem hacminin 100 milyar Doları aştığını belirterek Türkiye’nin de bu pastadan payın alacağını belirtti. Gelişen bir ekonominin finans ayaklarının çeşitliliğinin önemine değinen Güner, "Nasıl varlıklı bir insanın evinde paranın yanı sıra altın, pırlanta, yakut gibi değerli taşlar varsa; nasıl ki eskiden hükümdarların hazineleri bu değerli taşlarla daha da kıymetli hale geliyorsa; Türkiye ekonomisi de elmas ticareti sayesinde önemli bir eşik atlayacak." dedi 

İstanbul Elmas Borsası’nda 284 bin USD tutarında ilk işlem yapan Güner, önümüzdeki günlerde emas ticaretinin artan bir ivme göstereceğini ve sadece Türkler’in değil, dünya çapında elmas ticareti yapan herkesin bu güvenli ticaret ortamından yararlanabileceğini söyledi. Güner İstanbul’a ulaşımın kolaylığı ve Türkiye’de ticaret yapmanın avantajlar nedeniyle pek çok ülkeden işadamının da İstanbul Elmas Borsası’ndan işlem yapmayı tercih edeceğini vurguladı. Güner bu sayede kısa süre sonra İstanbul Elmas Borsası’nın ciddi bir işlem hacmine ulaşacağını ve yatırımcılar iççin de yeni yatırım araçlarının gündeme gelebileceğini belirtti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.