Emlak Konut GYO'nun ikincil halka arzı tamamlandı

Emlak Konut GYO'nun ikincil halka arzı tamamlandı

Halka arzda 15 bin yatırımcıya hisse satıldı; hisse satış fiyatı 2,5 lira oldu

A+A-

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Emlak Konut'un halka arzına gelen talepten memnun olduklarını belirterek "Halka arzınbüyüklüğü 1.6 milyar dolara ulaştı" dedi.
Halka arz sürecine ilişkin düzenlenen toplantıda konuşan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum,Türkiye'de bugüne kadar sermaye artırımı yoluyla yapılmış en büyük halka arzın gerçekleştirildiğini, ayrıca Avrupa'da gayrimenkul sektöründe gerçekleşen ve sermaye artışı yoluyla yapılan son beş yıldaki en büyük halka arz olduğunu söyledi.

Yabancı yatırımcılardan arzın 2 katı talep geldiğini ifade eden Kurum, şu bilgiyi verdi:
"Bu yabancı yatırımcıların yüzde 49'u ABD, yüzde 29'u ise İngiltere'den geldi. Coğrafi olarak bakıldığında ise Amerika, İngiltere, Kanada, Almanya, Fransa, Orta Doğu, Güney Afrika, Hollanda, Avusturya, İsveç, İsviçre ve Singapur gibi toplam 20 değişik coğrafyadan yabancı yatırımcılar talepte bulundu."
Toplantıda verilen bilgiye göre toplam 104 farklı yabancı yatırımcıdan yaklaşık 2.5 milyar dolarlık talep geldi. Yerli yatırımcılara ayrılan 320 milyon dolarlık tahsise 3,8 katı kadar talep geldi.

Murat Kurum, 2003 yılından bugüne, 65 proje dahilinde yaklaşık 60 bin adet bağımsız birimin satışını gerçekleştiren şirketin satış cirosunun 30 Eylül 2013 itibariyle 4,3 milyar liraya ulaştığını açıkladı. Kurum, "2012 yılında 523 milyon lira net kar elde eden şirketin 30 Eylül 2013 itibariyle net karı, 886 milyon lirayı aştı" dedi.

Emlak Konut Yönetim Kurulu Üyesi Veysel Ekmen, şirketin halka arzdan gelecek 3.25 milyar liraya ek olarak 1.5 milyar liraya yakın nakdi olduğunu belirterek, "Çok kısa zamanda çok ciddi arsalar alacağız" dedi.

Halka arz sonrası şirketin halka açıklık oranı yüzde 50.66'ya yükseldi. Halk Yatırım Menkul Değerler liderliğinde gerçekleştirilen ikincil halka arzın yurtdışındaki liderliğini Merrill Lynch International üstlendi.

Fiyat istikrarı için gelirlerin yüzde 10'u ayrıldı 

Emlak Konut ve TOKİ halka arzdan sonra 180 gün boyunca hisse senedi satmama taahhüdü verdi. Ayrıca halka arz gelirinin yüzde 10'una kadar olan kısım fiyat istikrarını sağlamak için kullanılabilecek.
Toptan Satışlar Pazarı'nda 12 Kasım'da gerçekleştirilecek satış işleminin ardından hisseler, 13 Kasım'da işlem görmeye başlayacak.

KAP'a yapılan açıklama

Emlak Konut GYO'nun halka arz sonuçlarına ilişkin Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamaya göre halka arz edilen 1,3 milyar lira nominal değerli payların tamamı satıldı. Emlak Konut GYO ikincil halka arzında hisse başına satış fiyatı 2,50 TL oldu.
Hisselerin yüzde 80'lik bölümünü yurtdışı yabancı yatırımcı, yüzde 10'unu kurumsal yerli yatırımcı, yüzde 10'unu ise bireysel yerli yatırımcı aldı. Emlak Konut GYO'nun ikinci halka arzında toplam 15 bin yatırımcıya hisse satıldı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.