Erdoğan: Enflasyon Mayıs ayından sonra gerileyecektir

Erdoğan: Enflasyon Mayıs ayından sonra gerileyecektir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan ziyareti dönüşü kaydedilen ilerlemeler ve gündemdeki konularla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suudi Arabistan ziyareti dönüşü gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulundu. Görüşmelerin olumlu geçtiğini belirten Erdoğan, "Suudi Arabistan'la yatırımcılarımızı bir araya getirecek organizasyonlarla büyük bir ekonomik potansiyeli tekrar harekete geçirme konusunda mutabık kaldık." dedi.

İki ülke arasında özellikle savunma alanında bazı işbirliklerinin söz konusu olduğunu belirten Erdoğan, "Suudi Arabistan’la özellikle savunma sanayiine yönelik müşterek bazı adımların atılabileceği konusundaki düşüncelerimizi paylaştık. Bu adımlar karşılıklı olarak bizim ülkemizde veya Suudi Arabistan’da olabileceği gibi, üçüncü ülkelerde de bu tür adımları atmak mümkün.

Bizde işin teknolojisi var. Bunlarda ise sermaye söz konusu. Dolayısıyla teknoloji ile sermayeyi bütünleştirmek suretiyle bu tür adımları atmak mümkün. Bu noktada bizlerin artık pazar olmaktan çıkmamız lazım. Üreten olmamız ve üreten olmanın dışında da bizim yeni pazarları beraber bulmamız gerekir. Bu konuda da mutabık kaldık. Temennim odur ki İslam dünyası artık pazar olmaktan çıkar, inşallah üreten ve yeni yeni pazarlara açılan bir konumda olur" ifadelerini kullandı.

"Mısır ile ilişkilerde İsrail'e benzer bir politika güdülebilir"

Açıklamalarında dış ilişkilere de değinen ve İsrail ile ilgili bir politika güdüldüğünü ve Mısır ile de böyle bir durumun mümkün olduğunu söyleyen Erdoğan, "Bizim zaten Mısır’la şu anda alt düzeydeki, hatta istihbarat örgütlerimiz arasındaki ilişkiler devam ediyor. İş adamlarımız arasındaki ilişkilerimiz devam ediyor. Olumlu neticeler, üst düzeyde de bu adımların atılabileceği istikametindedir. Çünkü Mısır halkıyla Türk halkının birbiriyle ortak yanları çok çok ileri. Dolayısıyla biz Mısır halkını yok farz edemeyiz. Gönlümüz bir an önce şunu arzu ediyor; bu birlikteliği, beraberliği sağlayalım. Çünkü bunu sağladığımız anda bölgenin barışı, bölgenin birlikteliği çok daha ileri bir konuma inşallah taşınacaktır diye düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

"Enflasyonda dönemsel etkiler söz konusu"

Açıklamalarında enflasyon konusunu da değinerek yüksek enflasyonun şu anda tüm dünyada sorun olduğuna dikkat çeken Erdoğan,"Bir de tabii dönemsel etkiler söz konusu. Elbette bu sorunun bizim vatandaşlarımız açısından oluşturduğu sıkıntıların farkındayız ve bunların giderilmesi için ne gerekiyorsa onu yapmanın gayreti içindeyiz.

Bütün gelişmeleri yakından takip ediyoruz, gerekli tedbirleri alıyoruz. Halkımız müsterih olsun, bu meselenin üstesinden geleceğiz. Hedefimiz enflasyonu aşağıya çekmektir. Attığımız, atacağımız adımlarla inşallah mayıstan sonra gerilemeye de başlayacaktır. Bunun yıl sonuna doğru daha olumlu istikamette neticeleneceğini söyleyebilirim"dedi.

İlgili Haberler