Finansal önlemler Avrupa'da resesyonu artıracak

Finansal önlemler Avrupa'da resesyonu artıracak

S&P: Finansal şartları sıkılaştırmak Avrupa'da öngörülen resesyonları derinleştirecek

A+A-

S&P Global Market Intelligence, küresel ekonomik durumun bir büyüme resesyonu olarak tanımlanabileceğini, reel GSYH büyümesinin yaklaşık yüzde 3,0 olan potansiyel büyüme oranının altına indiğini ve işsizliğin yükseldiğini bildirdi

S&P Global Market Intelligence Ekonomik Araştırma Müdürü Sara Johnson yaptığı değerlendirmede, büyümenin en zayıf ve kırılganlığın en yüksek olduğu dönemin 2022 son çeyrek ve 2023 ilk çeyrek olacağını, bu dönemde yeni bir büyük şok yaşanması halinde dünya ekonomisinin resesyona girebileceğini söyledi. 

"Tahminlerimiz küresel bir resesyon öngörmese de, aralarında Batı Avruha ve Latin Amerika'nın bir kısmının olduğu dünyanın bazı bölgeleri resesyon yaşayacak" ifadelerini kullanan Johnson, "Finansal şartları sıkılaştırmak küresel ekonomik büyümede daha fazla yavaşlamaya yol açacak, kırılgan bölgelerde büyümeyi riske sokacak ve Avrupa'da öngörülen resesyonları derinleştirecek. Eşik altı ekonomik büyüme, artan işsizlik ve iyileşen tedarik zinciri şartarı gelecek 2 yılda enflasyonun bastırılmasını sağlayacak" dedi. 

2021 yılında yüzde 5,8 olan küresel ekonomik büyümenin 2022 yılında yüzde 2,8 olacağını tahmin eden S&P, 2023 için büyüme beklentisini Ağustos ayında yaptığı tahmine göre 0,3 puan düşürerek yüzde 0,3'e indirdi. Küresel ekonominin 2024 ve 2025'te yüzde 2,9 büyüyeceğini tahmin etti.

Euro Bölgesi'nde büyümenin 2022 yılında yüzde 3,1 olacağını tahmin eden S&P, 2024 yılında yüzde 1,9'a toparlanmadan önce 2023'te büyümenin yüzde 0,0 olacağını öngördü.

S&P, ECB'nin Şubat 2023'e kadar politika faizini yüzde 2,75'e yükselteceğini ve bir yıl o seviyede tutacağını da tahmin etti

sp.jpg

İlgili Haberler