Finansbank'ın yeni sahibi belli oldu

Finansbank'ın yeni sahibi belli oldu

Katarlı QNB, National Bank of Greece'in Finansbank'taki paylarını 2.7 milyar euroya satın aldı

A+A-

Katarlı QNB , National Bank of Greece'in Finansbank'taki yüzde 99.81 payının tamamını yaklaşık 1 çarpanla 2.7 milyar euroya satın alarak uzun zamandır yer almak istediği Türkiye pazarına adım atmış oldu.

Finansbank'ın yüzde 46'sı 2006 yılında NBG tarafından 4'e yakın çarpan değeri ile satın alınmıştı.

QNB böylece, Alternatifbank'ın çoğunluk hisselerini 2013'te alan Commercial Bank of Qatar'ın ardından Türk bankacılık sektörüne giren ikinci Katarlı banka oldu.

Körfez Arap bölgesi'nin en büyük bankası olan QNB satın alma tutarını kendi kaynaklarıyla karşılayacağını duyurdu.

Finansbank'ın sahibi Yunan NBG Avrupa Merkez Bankası'nın sonuçları Ekim ayında açıklanan stres testlerinde belirlenen sermaye açığını kapatmak için Finansbank'taki payının tamamını satışa çıkarmıştı. Bankayla ilgileneler arasında Garanti Bankası ve Finansbank'ın eski sahibi Hüsnü Özyeğin'in yeni bankası olan Fibabanka'nın da adı geçmişti.

QNB'nin CEO'su Ali Ahmed Al-Kuwari yapılan yazılı açıklamada, "Bu satın alma QNB'nin 2017'ye kadar Ortadoğu ve Afrika'da bir simge olma ve 2030'a kadar küresel bir banka olma vizyonunda önemli bir adım" dedi.

QNB'nin yarısı Katar ulusal servet fonuna ait durumda. Banka iki yıl önce Societe Generale'in Mısır operasyonlarını 2 milyar dolara almış, geçen yıl da Afrika genelinde faaliyet gösteren Ecobank International'ın yüzde 23.5'ini satın almıştı.

Türkiye'de özel sermayeli bankalar arasında aktif büyüklüğüne göre beşinci sırada yer alan Finansbank'ın toplam bilanço büyüklüğü Eylül sonu itibariyle 90.4 milyar lira seviyesinde. Bankanın 647 şubesi ve 13,000 personeli bulunuyor.

Yüzde 0.2'si halka açık olan Finansbank'ın hisseleri saat 1633'te yüzde 9.57 primle işlem görüyor.

Finansbank'ın, şu anda endekste işlem gören bankaların işlem gördüğü değerlerle kıyaslandığında yaklaşık yüzde 10 daha yüksek çarpanla satıldığını söyleyen Oyak Yatırım Bankacılık Analisti Aykut Ahlatcıoğlu, "Ancak burada bir ayrıntı var. QNB Finansbank'ta kontrol hissesini de aldı. Normalde bankalarda kontrol hissesinin daha yüksek çarpanla satılması beklenir. Finansbank'ın özkaynak karlılığı sektördeki bazı büyük oyuncuların kârlılığı seviyesinde olsa, bu çarpan kontrol primi sebebiyle daha da yüksek olabilirdi" diye konuştu.

Ahlatcıoğlu Türk bankacılık sektöründe ise çarpanların 0.85 seviyesinde olduğunu ifade etti.

NBG, satış fiyatının defter değerine oranının yaklaşık 1 olduğunu belirtirken, bu oran Finansbank'ın Türk bankalarının ortalama piyasa değerinin daha üstünde bir fiyata satıldığına işaret ediyor.

Yunan NBG satıştan elde ettiği geliri Yunan banka kurtarma fonundan aldığı 2 milyar euroluk borcu geri ödemek için kullanacak. Banka ayrıca satış sayesinde Yunan Merkez Bankası'ndan aldığı yüksek maliyetli likidite yardımını da azaltabilecek.

Resmi açıklamalar QNB ve Finansbank tarafından yapılırken, satın alma işleminin iki bankanın yönetim kurulu ve Yunanistan Finansal İstikrar Fonu tarafından onaylandığı ifade edildi.

Açıklamada düzenleyici kurumlardan onayın ardından satın alma işleminin 2016'nın ilk yarısında tamamlanmasının beklendiği ifade edildi.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.