Fitch perakende sektör değerlendirmesinde Migros ve Yaşar Holding'e dikkat çekti

Fitch perakende sektör değerlendirmesinde Migros ve Yaşar Holding'e dikkat çekti

Fitch: Türk perakende ve tüketici ürünleri sektörünün önünde zorlu bir yıl var

A+A-

Fitch Ratings, 2019 yılının Türk perakende ve tüketici ürünleri sektörü için zorlu bir yıl olacağını, tüketici güveninin düşmeye devam etmesinin şirketlerin satış hacimleri, ürün karışımları ve maliyet artışlarını tüketicilere yansıtma kabiliyetleri üzerinde baskı yaratacağını bildirdi. 

Bununla birlikte Fitch, tüketici ürünleri şirketlerinin maliyet artışlarını büyük ve modern perakende zincirlerinden çok geleneksel perakendecilere yansıtma konusunda daha iyi bir konumda olacaklarını öngördü. 

Artan finansman maliyetlerinin, finansmana ulaşım zorluklarının ve artan döviz cinsinden borçmların da perakende ve tüketici ürünleri sektöründe finansal esnekliği sınırlayacağını belirten Fitch, bu risklerin hali hazırda kredi notlarına dahil edildiğini vurguladı. Fitch, Yaşar Holding ve Migros'un faaliyet ortamında daha fazla kötüleşme 
potansiyeline karşı en kırılganlar olduklarını belirtti.  

Bununla birlikte Fitch, tüm zorluklara rağmen 2019'un Türkiye'nin modern gıda perakendecileri ise büyüme fırsatları getireceğini öngördüklerini, bu şirketlerin geleneksel formattaki perakendecilerden pazar payı almak için iyi konumlandıklarını vurguladı.

Etiketler : ,

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.