Fitch Rusya'nın notunu onayladı

Fitch Rusya'nın notunu onayladı

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Rusya'nın yatırım yapılabilir seviyedeki notunu onayladı ancak notun görünümünün negatif olarak sürmesine karar verd

A+A-

 

Bu yılın başlarında Rusya'nın notu Standard & Poor's ve Moody's tarafından çöp kategorisine düşürülmüştü. Fitch, cuma günü yaptığı açıklama ile Rusya'nın notunu BBB- seviyesinde yani çöp kategorsinin bir basamak üzerinde tutma kararı aldı. Kurum Rusya'nın notunu Ocak ayında izlemeye aldığını duyurmuştu.

Fitch, Rusya ekonomisinin bu yıl yüzde 3.5 oranında küçüleceğini öngördü. Ocak ayındaki beklentisi ise Rusya ekonomisinin yüzde 4 oranında daralacağı yönündeydi.


Fitch'in açıklamasında petrol fiyatlarından kaynaklanan risklerin yanı sıra jeo politik gerilimlerin endişe verici bir hal almasının Rus ekonomisinin istikrar kazanmasına yönelik en büyük riski oluşturduğu belirtildi.

Rusya'nın kredi notunun güçlü bir dış ödemeler dengesi ve düşük finansman ihtiyacına karışılık yapısal zayıflıkların(Emtialara bağlılık ve yönetimsel riskler gibi), büyümeyedeki yüksek volatilite ve jeopolitik gerilimlerin arasındaki dengeyi yansıttığı dile getirildi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.