Fitch'ten Türk bankalarına ilişkin açıklama

Fitch'ten Türk bankalarına ilişkin açıklama

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Garanti BBVA'nın Mayıs'ta Tier 2 tahvilinde erken çağrı opsiyonunu kullanmadığını, bu durumun diğer Türk bankaları için örnek olabileceğini açıkladı.

A+A-

Fitch Ratings, Garanti’nin mayıs ayında Tier 2 tahvilinde erken çağrı opsiyonunu kullanmadığını hatırlatarak diğer Türk bankalarının bu örneği takip edebileceğini tahmin etti.

Kurum, Türk bankacılığına ilişkin raporunda bu çağrıların kullanılmamasının yüksek piyasa volatilitesi göstergesi olduğunu belirtti. Açıklamada “Çağrı kullanılmaması bankaların lira değer kaybına karşı kısmi hedge ve sermaye tamponu sağlama isteklerini ve kısıtlayıcı refinansman maliyetlerini de yansıtıyor” ifadeleri yer aldı.

Fitch, mevduat dolarizasyonunun yüksek kalmayı sürdürdüğünü, düşük güven ortamı, çapalanmamış döviz kuru ve enflasyon beklentilerinin kur korumalı mevduatları çevirme riski yarattığını belirtti.

“Raporda incelenen bankaların sermayeleri lira zayıfığı, varlık kalitesi baskıları, makro ve finansal istikrar riskleri düşünüldüğünde ancak yeterli durumda” değerlendirmesine yer verildi.

İlgili Haberler