Gülen için kırmızı bülten ABD yolunda

Gülen için kırmızı bülten ABD yolunda

Fettullah Gülen için kırmızı bülten çıkarılmasını öngören mahkeme kararlarının İçişleri Bakanlığı İnterpol Dairesi'ne gönderildiği açıklandı

A+A-

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Fethullah Gülen için kırmızı bülten çıkarılmasını öngören mahkeme kararlarını İçişleri Bakanlığı İnterpol Dairesi'ne gönderdiklerini, dairenin de bunu ABD'deki muhataplarına ileteceğini söyledi.

AKP hükümeti 17 ve 25 Aralık 2013'te yolsuzluk ve rüşvet iddiaları üzerine bazı eski bakan ve çocuklarına karşı yürütülen operasyonlardan emniyet ve yargı kurumlarında Gülen cemaatine yakın isimleri sorumlu tutarak, bu operasyonları hükümete karşı "devlet içine yerleşmiş paralel yapının darbesi" olarak nitelendirmiş ve Gülen cemaati mensuplarıyla mücadele başlatmıştı. Fethullah Gülen ise bu iddiaları reddediyor.

Davalar sürerken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Gülen'in halen ikamet ettiği ABD'den iadesi için kırmızı bülten çıkarılacağını açıklamışlardı.

Bozdağ gazetecilerin Gülen'in iadesi ile ilgili soruları üzerine, "Kırmızı bültenle ilgili mahkemelerin verdiği kararlar bakanlığımıza ulaştı. Önümüzdeki günlerde İçişleri Bakanlığı İnterpol Dairesi'ne göndereceğiz. Onlar da (ABD'deki) muhataplarına iletecekler" diye konuştu.

Gülen'in avukatlarının Tahşiye Davası kapsamında müvekkillerinin ABD'de ifade verebileceğine ilişkin açıklamaları için de Bozdağ, "Bu konuda karar verme hakkı bizde değil; bunun yerine Türkiye'ye gelsin ifade versin" dedi.

Tahşiye Yayınevi'nin sahibi Mehmet Nuri Turan'ın şikayeti üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından Gülen cemaatine yönelik başlatılan soruşturma kapsamında, 2014'ün Aralık ayında operasyon düzenlenmişti.

Soruşturma kapsamında Gülen hakkında da tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmıştı. 

 

»» GÜLEN İSTİNABE YOLUYLA İFADE VERMEK İSTİYOR

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.