GÜNDEM - TCMB faiz kararı ve ABD GSYH verisi izlenecek

GÜNDEM - TCMB faiz kararı ve ABD GSYH verisi izlenecek

Yurt içinde gözler TCMB faiz kararında olacak. Yurt dışında ise ABD ilk çeyrek döneme ilişkin GSYH ikinci tahmini ve 7 yıllık tahvil ihalesi takip edilecek.

A+A-

Yurt içinde gözler TCMB faiz kararında olacak. Yurt dışında ise ABD ilk çeyrek döneme ilişkin GSYH ikinci tahmini ve 7 yıllık tahvil ihalesi takip edilecek.

-Öne Çıkan Başlıklar-

ABD Merkez Bankası Federal Açık Piyasa Komitesi'nin 3-4 Mayıs'ta yaptığı toplantının tutanakları, Fed üyelerinin gelecek 2 toplantıda faizin 50'şer baz puan artırılmasının gerekli olduğunu düşündüklerini gösterdi.

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) 2022 yılında gelişmekte olan piyasalara sermaye akışının 2021 yılına göre yüzde 42 azalmasını beklediğini bildirdi.

İngiltere'de araç üretimi çip tedarikinde yetersizlik ve tedarik zincirlerinde yaşanan başka problemlerin etkisiyle gerilemeye devam ediyor.

Kansas City Fed Başkanı Esther George 11 yıldır sürdürmekte olduğu bu görevden Ocak ayında emekliye ayrılacak.

Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard, ABD dolarının resmi bir dijital versiyonunun oluşturulmasının kripto varlıklar ve diğer ülkelerin geliştirdikleri dijital paraların giderek popüler hale geldiği ortamda, finansal sistemin istikrarının sağlanmasına yardım edebileceğini bildirdi

ABD Kongresi Bütçe Ofisi (CBO) enflasyonun ancak 2024 yılının son çeyreğine doğru Fed'in yüzde 2 hedefine yaklaşabileceğini öngördü.

Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard, hali hazırda çok yüksek olan enflasyonu aşağı getirecek olan finansal şartları sıkılaştırma yönünde güçlü adımlar atmakta olduklarını söyledi.

-Yurt İçi Gündem-

TÜİK, ekonomik güven endeksi ve Mart ayı katı yakıtlar istatistiklerini açıklayacak. Ekonomik güven endeksi Nisan ayında yüzde 1,1 düşüşle 94,7 puan olarak açıklanmıştı (10.00).

Haftanın merakla beklenen kararı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) faiz kararı olacak. TCMB, son 4 toplantısında faiz oranını yüzde 14,00 olarak korudu. ForeksHaber tarafından düzenlenen ankette 17 ekonomistin 16'sı faizin değiştirilmeyeceğini öngörürken, 1'i yüzde 17,00 seviyesine yükseltileceği tahmininde bulundu (14.00). 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) ve TCMB para ve banka istatistikleri haftalık verileri yayımlanacak. TCMB haftalık bülteninde yurt dışı yerleşiklerin hareketleri, rezervler ve yurt içi yerleşiklerin döviz pozisyonu öncelikli olarak izlenecek (14.30).

-Yurt Dışı Gündem-

Asya-Avustralya
Japonya'nın hizmet sektörüne ilişkin üretici fiyatları endeksi rakamları yayımlanacak (02.50). 

Güney Kore Merkez Bankası(BoK) faiz kararını açıklayacak. BoK son 6 toplantısında toplam 4 kez 25'er baz puan faiz artırımına gitti (03.50). 

Japonya Hazinesi, 40 yıllık tahvil ihalesine çıkacak. Bir önceki 40 yıllık ihalede faiz oranı yüzde 1,095 seviyesinde oluşmuştu (06.30). 

Singapur'un sanayi üretimi verisi de takvimde bulunuyor (08.00). 

Avrupa
Avrupa'da çok öne çıkan bir veri bulunmazken, İtalya'nın tüketici ve iş dünyası güven endeksleri, sanayi ciroları yayımlanacak (11.00, 12.00). 

Amerika
ABD'de ilk çeyrek döneme ilişkin GSYH ikinci tahmini açıklanacak. İlk açıklanan veride GSYH'nin yüzde 1,4 düşüş gösterdiği açıklanmıştı (15.30).

ABD'nin diğer verileri işsizlik başvuruları, bekleyen konut satışları, doğal gaz stokları ve Kansas Fed imalat endeksi olacak.

ABD Hazinesi'nin 7 yıllık tahvil ihalesi de yakından izlenecek (20.00).