Halkbank'ın ilk çeyrek kar rakamı

Halkbank'ın ilk çeyrek kar rakamı

Halk Bankası, KAP'a yaptığı bildirimde ilk çeyrekte 583,6 milyon lira kar açıkladı.

A+A-

Mart sonu itibarıyla toplam aktifleri 161,2 milyar TL’ye, toplam kredileri 143 milyar TL’ye ulaşan Halkbank, yılın ilk çeyreğini 584 milyon TL net kâr ile kapattı. Halkbank’ın hem paydaşlarına ve hissedarlarına hem de ülke ekonomisine olumlu katkılarda bulunmaya devam edeceğini belirten Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, 2015 yılında 50 yeni şube açmayı hedeflediklerini ifade etti.

2015 yılı için belirlediği hedefler doğrultusunda çalışmalarını sürdüren Halkbank, yılın ilk çeyreğinde hedefleriyle uyumlu sonuçlar elde etti. Toplam kredilerini 2014 yılsonuna göre yüzde 6,3 artırarak 143 milyar TL’ye yükselten Bankanın nakdi kredileri 108,4 milyar TL, toplam mevduatı ise 106,8 milyar TL oldu. Aktif toplamında üç aylık dönemde yüzde 3,8 artış elde eden Halkbank’ın ilk çeyrek kârı 584 milyon TL olarak gerçekleşti. Bankanın özkaynaklarındaki artış ise yüzde 3,1 oldu.

2015 yılına güçlü bir başlangıç yaptıklarını belirten Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu şunları söyledi: “Küresel ekonomilerde devam eden durgunluğun 2015 yılının ilk çeyreğinde de etkisini sürdürdüğünü görüyoruz. ABD ekonomisi toparlanmaya başlasa da, diğer ekonomiler için hala durgunluk riskinin olduğunu söyleyebiliriz.

Bu durum Türkiye ekonomisi için de geçerli, küresel durgunluğun yılın ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisi üzerinde de etkili olduğunu düşünüyoruz. Ancak önümüzdeki dönemde Avrupa'daki parasal genişlemenin fon akımlarını destekleyeceğini ve zayıf Euro'nun da desteğiyle toparlanma eğiliminde olan Avrupa ekonomisinin Türkiye'nin büyümesini olumlu etkileyebileceğini öngörüyoruz.

Bankacılık sektörünün de katkıda bulunacağı bu tablo, aynı zamanda sektörün büyümesi için de olumlu sonuçlar doğuracaktır. Tüm bu gelişmeler ışığında bankacılık sektörünün kârlılık oranlarını koruyacağına inanıyoruz. Biz de Halkbank olarak hem paydaşlarımıza hem de ülke ekonomisine olumlu katkılarda bulunacağız.”

Yılsonu için aktif büyüklükte yüzde 13 - 15, mevduatta yüzde 13 - 15, nakdi kredilerde ise yüzde 16 - 18 arasında büyüme hedeflediklerini belirten Taşkesenlioğlu, “Mart sonu itibarıyla elde ettiğimiz sonuçların bizi adım adım bu hedeflerimize taşıdığını görmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

Halkbank Balkanlar’da büyüyor

Faaliyetlerini bölgenin güçlü bankası olma hedefiyle sürdüren Halkbank, Balkanlar’da büyüme stratejisi doğrultusunda Sırbistan'da bankacılık faaliyetinde bulunan Cacanska Banka'nın yüzde 76,76’sının satın alınması ile ilgili hisse alım sözleşmesini imzaladı.

Bu satın almayla “Halkbank” markasını ve hizmet anlayışını Sırbistan’a taşıyacaklarını belirten, Taşkesenlioğlu, “Bu sayede Türkiye – Sırbistan arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlenmesine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Cacanska Banka’nın Bankamızın kârlılığına ve büyüme hedeflerine de katkıda bulunacağına inanıyoruz. Balkanlar’daki büyümemizi bundan sonra da sürdüreceğiz” dedi.  

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.