IMF'den El Salvador'da Bitcoin uyarısı!

IMF'den El Salvador'da Bitcoin uyarısı!

IMF, El Salvador'dan Bitcoin'i resmi para birimi olarak kabul etmekten vazgeçmesini istedi

A+A-

IMF, El Salvador'u Bitcoin'i yasal para birimi olarak kabul etmekten vazgeçmeye çağırdı. Bitcoin'i resmi para olarak kabul etmenin finansal istikrar için büyük riskler taşıdığı uyarısında bulundu.

IMF açıklamasında, El Salvador'un Bitcoin'i resmi para olarak kabul etmesinin finansal bütünlük, tüketicilerin korunması ve finansal yükümlülükler için de riskler oluşturduğunu savundu. El Salvador, Eylül ayında aldığı karar ile Bitcoin'e yasal para birimi statüsü veren ilk ülke olmuştu.

IMF 2021 kasım ayında da kripto para birimleri ve dijital paranın ödeme sistemlerini daha "verimli" hale getirme potansiyeline sahip olsa da, El Salvador'un bitcoin'i resmi para birimi yapma kararının riskli olduğunu açıklamıştı. IMF; "Bitcoin'in yüksek fiyat oynaklığı göz önüne alındığında, resmi para birimi olarak kullanılması, tüketicinin korunması, finansal bütünlük ve finansal istikrar için önemli riskler doğuruyor" görüşünü paylaşmış ve "yeni ödeme ekosisteminin düzenlenmesi ve denetiminin güçlendirilmesi" çağrısında bulunmuştu.