İngilizler plastik paraya geçiyor

İngilizler plastik paraya geçiyor

İngiltere'de kağıt yerine polimerden üretilen banknotlar 2016'da tedavüle girecek

A+A-

İngiliz Merkez Bankası son üç yıldır devam eden araştırmaları sonucunda, polimerden üretilen banknotların kağıt banknotlardan çok daha hijyenik olması sebebiyle ilk etapta 5 sterlin, daha sonra da 10 sterlin banknotların polimerden üretilmesine karar verildiğini açıkladı. 

Üzerinde Winston Churchill'in fotoğrafının yer alacağı 5 sterlin banknotların 2016 yılında tedavüle girecek. İngiliz Merkez Bankası, 2017 yılında da İngiliz yazar Jane Austen'ın fotoğrafının üzerinde bulunacağı 10 sterlin banknotları basmaya başlayacak. Polimerden üretilecek olan banknotlar hali hazırda kullanımda olan banknotlara göre ortalama yüzde 15 daha küçük boyutlara sahip olacak. 

İngiliz Merkez Bankası açıklamasında, polimerden banknotların kağıttan üretilen benzerlerine oranla daha temiz, daha güvenli ve çok daha dayanıklı olduğunu, banknotların piyasada kullanım süresinin de artıracağını vurguladı. Polimer banknotlar kağıt banknotlardan daha uzun süre kullanılabilmesinin yanı sıra çok daha ucuza üretilebiliyor. İngiliz Merkez Bankası, 10 hafta süren kamuoyu yoklamalarında, İngiliz halkının yüzde 87'sinin polimer banknotların basılmasını ve tedavüle sokulmasını desteklediğinin ortaya çıktığını bildirdi.
 

Etiketler : ,

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.