İş Yatırım Turkcell'in karındaki artışı değerlendirdi

İş Yatırım Turkcell'in karındaki artışı değerlendirdi

İş Yatırım Türkcell'in yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre zarardan kara geçmesini değerlendirdi.

A+A-

İş Yatırım Türkcell'in yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre zarardan kara geçmesini değerlendirdi. İş Yatırım, güçlü faaliyet karı, parasal kazançların katkısı ve düşük efektif vergiden kaynaklanan karlılığın sonucunda Şirketin hisselerine ilişkin değerlendirmesini yakın zamanda revize edeceğini duyurdu. 

İş Yatırım tarafından hazırlanan Bilanço analizinde şu ifadelere yer verildi; 

"Parasal kazançlar güçlü net karı destekledi. Enflasyon Muhasebesi (UMS -29) raporlamasına göre Turkcell, 1Ç23'te kaydedilen 269mn TL net zarara kıyasla 1Ç24'te 2,64 milyar TL net kar açıkladı. Yıllık bazdaki üstün net kar performansı temel olarak güçlü faaliyet karı, parasal kazançların önemli katkısı ve düşük efektif vergiden kaynaklandı. Şirket, 1Ç23'teki 443mn TL'lik parasal zarara karşılık 1Ç24'te 2,65 milyar TL'lik parasal kazanç kaydetmiştir. Öte yandan, yüksek hedging maliyetleri nedeniyle artan finansal giderler net karı baskılamıştır. Konsolide gelirler, güçlü ARPU büyümesi ve güçlü mobil faturalı abone kazanımı sayesinde yıllık bazda %11 artarak 29,48 milyar TL'ye ulaştı. Dijital servisler ve çözümler ile techfin iş kolları, sırasıyla %32 ve %44 büyüme oranlarıyla toplam gelire katkıda bulundu. Kurumsal gelirler, önceki döneme kıyasla daha az sayıda büyük bütçeli proje olması nedeniyle %1 oranında azaldı. FAVÖK 12,75 milyar TL olarak gerçekleşirken (yıllık bazda +%23), FAVÖK marjı 1Ç23'teki %38,9'a kıyasla 1Ç24'te %43,8 olarak kaydedildi. Yıllık marj artışı temel olarak enerji giderleri, ara bağlantı giderleri ve satılan malın maliyetinin gelirlere oranındaki düşüşten kaynaklandı. Techfin segmentinin FAVÖK marjı, Financell'in fonlama maliyetindeki artış nedeniyle %39,5'ten %22,8'e geriledi.

Güçlü ARPU büyümesi ve genişleyen abone tabanı. Mobil segment bir önceki çeyreğe göre 472 bin yeni faturalı abone kazanarak 27,6 milyon aboneye ulaştı. Ön ödemeli abone bazında çeyreksel bazda 243 bin net azalış gerçekleşirken, bunun başlıca nedeni BTK düzenlemeleri uyarınca 319 bin aktif olmayan ön ödemeli hesabın kapatılması oldu. Mobil pazardaki rekabet, diğer operatörlerin de fiyat artışlarını takip etmesi nedeniyle önceki çeyreklere kıyasla daha az agresif oldu. Mobil ARPU, ardışık fiyat ayarlamaları, etkin üst paket satışları ve genişleyen faturalı abone bazı sayesinde 1Ç24'te %17 (tarihsel olarak %95) ile önemli bir artış kaydetti. Sabit tarafta, çeyreklik 50 bin net abone kazanımı ile abone sayısı 3,1 milyona ulaştı. Ortalama aylık sabit abone kayıp oranı 1Ç24'te %1,3 ile 2007'den bu yana en düşük seviyede gerçekleşti. Fiber ARPU 1Ç24'te yıllık bazda %14 arttı (tarihsel olarak %90). Bu artış temel olarak fiyat ayarlamaları, daha yüksek tarifelere geçiş, 12 aylık taahhüt yapısı ve daha yüksek IPTV fiyatlandırmasından kaynaklandı.

Finansal kaldıraçta artış. Net borç 2023 yılsonundaki 27,4 milyar TL seviyesinden 1Ç24 sonu itibariyle 33,4 milyar TL'ye yükselirken, Net Borç/FAVÖK oranı 0,5x'ten 0,6x'e çıkmıştır. Bu artış temel olarak deprem bağışının ikinci taksiti, eurobond alımı, personel prim ödemesi ve kablosuz ücret vergisinin 1Ç24'te ödenmesiyle ilgili nakit çıkışlarından kaynaklanmıştır. Şirket'in 1Ç24 sonu itibariyle 158mn USD uzun döviz pozisyonu bulunmaktadır. Yönetim, şirketin nötr döviz pozisyonu tanımına (+/- 200mn USD) bağlı kalarak, hedging maliyetlerini azaltmak amacıyla 2024 yılı sonuna kadar bir miktar kısa döviz pozisyonuna geçmeyi planlamaktadır.

2024 beklentileri revize edildi. Güçlü ilk çeyrek performansı sonrasında, Turkcell ciro büyüme beklentisini yukarı yönlü revize etti. Yönetim, daha önce öngördüğü yüksek tek haneli büyüme yerine artık reel olarak düşük çift haneli büyüme beklemektedir. FAVÖK marjı beklentisi ve operasyonel yatırım harcamalarının satışlara oranı hedefi sırasıyla %42 ve %23 olarak korundu. Tekel karşıtı komitenin onayını bekleyen ve son aşamada olan Lifecell anlaşmasının yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Yorum: Güçlü operasyonel performansı ve beklentilerdeki yukarı yönlü revizyonu olumlu olarak değerlendiriyoruz. Öte yandan, nakit pozisyonunu aşağı çeken faktörlerin bir kısmı tek seferlik ve önden yüklemeli olsa da, bu durum piyasada bir miktar olumsuz tepki yaratabilir. Tahminlerimizi kısa süre içinde gözden geçireceğiz."

İlgili Haberler