İstanbul’da konut satışları Mayıs'ta yüzde 55,8 azaldı

İstanbul’da konut satışları Mayıs'ta yüzde 55,8 azaldı

İstanbul’da, Mayıs ayında 7 bin 640 konut satıldı. Konut satışları Nisan ayına göre yüzde 25 artarken, bir önceki yılın nisan ayına göre  yüzde 55,8 azaldı.

A+A-

İstanbul’da, Mayıs ayında 7 bin 640 konut satıldı. Konut satışları Nisan ayına göre yüzde 25 artarken, bir önceki yılın nisan ayına göre  yüzde 55,8 azaldı.

İstanbul İstatistik Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, bir önceki  yıla göre, sıfır konut satışları yüzde 65,4, ikinci elde ise yüzde 48,7 azalış kaydedildi. Mayıs ayında, toplam konut satışları  içerisinde ipotekli konutların payı yüzde 33,6 oldu. Bir önceki yıla  göre konut satışı en fazla düşen ilçe Zeytinburnu olurken, hiçbir  ilçede artış görülmedi. Nisan ayına göre ise sadece altı ilçede konut  satışları azaldı. Hem İstanbul’da hem de Türkiye’de konut fiyatları  yükselirken, yabancılara satılan toplam konutların yüzde 49’u İstanbul’da gerçekleşti.

İstanbul’da 2020 Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre  konut satışları yüzde 55,8 azalarak 7 bin 640  Türkiye’de yüzde 44,6  azalarak 50 bin 936 olarak gerçekleşti. Toplam konut satışları içinde
İstanbul’un payı bir önceki yılın aynı ayına göre azalarak yüzde 15  oldu. Bir önceki aya göre baktığımızda ise İstanbul’da satılan toplam  konut sayısı yüzde 25 arttı.

Mayıs ayında, 2 bin 546 sıfır konut, 5 bin 94 ikinci el konut  satıldı. Konut satışlarının yüzde 33,3’ü sıfır konut, yüzde 66,7’si  ise ikinci el konut satışı oldu. Sıfır konut satışları bir önceki  yılın aynı ayına göre yüzde 65,4, ikinci elde ise yüzde 48,7 azaldı.
İstanbul’da bir önceki aya göre ise satılan sıfır konut sayısı yüzde 25,9 artarken, satılan ikinci el konut sayısı yüzde 24,5 arttı.

Mayıs ayında konut kredisi kullanılarak 2 bin 570 konut satın  alındı. Konut kredisi ile alınan konutların toplam konut satışları  içindeki payı ise bir önceki yıla göre artarken, Nisan ayına göre  azalarak yüzde 33,6 olarak gerçekleşti.

Covid 19 salgını sonrası Mayıs ayında konut satışlarındaki en  yüksek azalış oranı bir önceki yıl aynı aya göre bakıldığında Avrupa  yakasında yüzde 81 ile Zeytinburnu’nda  Anadolu yakasında ise yüzde 70  ile Ataşehir ’de yaşandı. Satışların düşmesinin etkilerinin en az  yaşandığı ilçeler ise Beylikdüzü, Çekmeköy ve Pendik oldu.  Mayıs  ayında bir önceki aya göre bakıldığında ise sadece altı ilçede  satışlar azalırken diğer tüm ilçelerde satışlar arttı. Nisan ayına  göre satışların en çok arttığı ilçeler ise sırasıyla  Beşiktaş, Beylikdüzü ve Beykoz oldu.

Mayıs ayında, Türkiye’de yabancılara yapılan konut satışlarının  yüzde 49,2’si İstanbul’da gerçekleşti. Mayıs ayında bir önceki yılın  aynı ayına göre yabancılara yapılan konut satışları yüzde 75,6  azalarak 423 olarak gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satışları  bir önceki aya göre ise yüzde 13,1 arttı.

2020 Nisan ayında ortalama konut metrekare fiyatları bir önceki  yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 13,5, Mart ayına göre ise  yüzde 0,6 artarak 5 bin 256 TL olarak gerçekleşti. Aynı dönemde Türkiye genelinde de ortalama konut metrekare fiyatları artarak 3 bin 143 TL’yu ulaştı.

Konut Piyasası Haziran 2020 Bülteni hazırlanırken, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB)  verilerinden yararlanıldı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.