Japon Merkez Bankası'na negatif faiz uyarısı

Japon Merkez Bankası'na negatif faiz uyarısı

Japonya'da Bölgesel Bankalar Birliği Başkanı, olağanüstü parasal teşvikler konosunda negatif faiz konusunda BOJ'u uyardı

A+A-

Japonya'da Bölgesel Bankalar Birliği Başkanı Ichiro Fujiwara, Japonya Merkez Bankası'nın olağanüstü parasal teşviklere başvurması veya negatif faizleri derinleştirmesi halinde bankacılık sektörünü tehlikeye atacağı yönünde uyardı. 
Ichiro Fujiwara yaptığı açıklamada, ABD Hazine kağıdı faizlerinin risk algımalarının etkisi ile aşağı geldiğine ve ABD ile Japonya arasında faiz farkının daraldığına işaret ederek, BOJ'un buna yanıt olarak negatif faizleri derinleştirmesinin bankacılık sektörünün ultra gevşek para politikasından yıllardır çektiği sıkıntıyı artıracağını vurguladı. 

Fujiwara, "BOJ'un bu yönde atacağı bir adımın yan etkileri daha büyük olur ve sadece bölgesel bankaları değil, tüm finans sektörünü etkiler" dedi.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.