Japonya'da ihracat arttı

Japonya'da ihracat arttı

Japonya'da Haziran ayında ihracat yüzde 9.5 arttı

A+A-


Japonya'da Haziran ayı ihracatı son 5 ayın en keskin artışını yaşadı ancak bu artış beklentilerin altında kaldı. İhracattaki artış, dış talebin ekonomik toparlanmayı desteklemeye başladığının bir işareti olarak algılandı.

Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Haziran ayında ihracat parasal değer olarak yüzde 9.5 oranında arttı. Bu artışta ülke dışı oto ve yarı iletken talebindeki artışın yükselmesi etkili oldu. Bir önceki ay yüzde 2.4 artmış olan ihracatın Haziran ayında yüzde 9.9 artması bekleniyordu.
Mal hacmi olarak bakıldığında ise ihracat haziran ayında bir önceki ayla aynı seviyelerde oldu. Bir önceki ay bu kalemde yüzde 3.8 düşüş yaşanmıştı. Çin'e olan ihracat yüzde 5.9, ABD'ye olan ihracat yüzde 17.6 oranında artış gösterdi.
Haziran ayında ithalat ise parasal değer olarak yüzde 2.9 oranında geriledi.
Bu gelişmeler sonucunda dış ticaret Haziran ayında 69 milyar yen açık verdi. Bir önceki ay 217.2 milyar yen açık oluşmuştu.
 


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.