Kaçırılan işçilerin görüntüleri yayınlandı

Kaçırılan işçilerin görüntüleri yayınlandı

Irak'ta kaçırılan 18 Türk işçisinin görüntülerinin yer aldığı bir video kaydı yayınlandı, Ankara'dan talepler açıklandı

A+A-

Geçen hafta Bağdat'ta kaçırılan 18 Türk işçisinin yer aldığı bir video kaydı internette yayınlanırken, işçilerin Ankara'nın taleplerini karşılamaması halinde Irak'taki Türk hedeflerine saldırılar düzenleme tehdidinde bulunan bir grup tarafından rehin tutulduğu görülüyor.

İnternette yayınlanan üç dakikalık görüntüde kaçırılan Türk işçilerin siyah kıyafetler giyen, maskeli ve silahlı beş kişinin önünde oturduğu, hemen arkalarındaki duvarda ise Şii gruplarca kullanılan bir slogan ve "ölüm mangası" yazısı görülüyor, ancak bu kişilerin hangi gruba mensup oldukları belirtilmiyor.

Türk ve Iraklı yetkililer video hakkında şu aşamada herhangi bir yorum yapmadı.

Reuters'a konuşan Nurol Holding CEO'su Uğur Doğan ise "Evet bu kişiler bizim işçilerimiz. Şu anda aileleri, Dışişleri Bakanlığı ve Bağdat büyükelçiliğimizle temas halindeyiz" dedi ancak başka bir detay vermedi.

Nurol Holding'in Bağdat'taki stadyum inşaatında çalışan işçiler geçen hafta şantiyelerine gelen üniformalı kişilerce kaçırılmıştı.

Yayınlanan görüntülerde işçilerin Türkçe olarak isimlerini ve memleketlerini söyledikleri görülürken, Türk yetkililerden serbest kalmaları için kendilerini kaçıran grubun taleplerini yerine getirmelerini istedikleri de görülüyor.

Video kaydında işçilerden birinin "Sayın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, önce saygılarımızı sunarız bir vatandaş olarak. Biz buraya ekmek paramızı kazanmak için gelmiş gurbetçileriz. Türk milletini temsil ederek burada çalışmaya başladık. Burada iyi davrandılar, yardımcı oldular ama nedense bazı dış politikalarda anlamsız tutarsız işlerden dolayı şu anda biz mağduruz. Halimizi görüyorsunuz" dediği duyuluyor.

Video kaydında silahlı kişiler konuşmazken, talepleri Arapça olarak yazılı şekilde ekranda görülüyor. Grubun talepleri arasında silahlı kişilerin Türkiye'den Irak'a geçişinin engellenmesi, Irak bölgesel Kürt Yönetimi'nin denetimi içindeki bölgeden "çalınan petrolün" akışının durdurulması ve Fetih Ordusu adı verilen grubun Suriye'nin kuzeybatısındaki Şii köyleri Kefraya ve al-Foua üzerindeki ablukasının kaldırılması yer alıyor.

Ekranda görülen Arapça metinde "Bu talepler Erdoğan ve partisi tarafından karşılanmazsa, Irak'ta Türk hedeflerini ve temsilcilerini en şiddetli şekilde ezeceğiz" deniliyor.

Video kaydında işçilere yönelik herhangi bir tehdide veya taleplerin karşılanması için bir takvime yer verilmiyor. 

 

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.