Kış aylarında gaz kesintileri mi yapılacak?

Kış aylarında gaz kesintileri mi yapılacak?

Enerji Bakanı Fatih Dönmez'in gazdaki depoların doluluk oranlarına ilişkin yaptığı açıklama ile BOTAŞ ve EPİAŞ verilerinin çeliştiğini söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, gazda yaşanan sıkıntıya dikkat çekti.

A+A-

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, doğalgazda Tuz Gölü deposunun tam, Silivri deposunun ise yüzde 82 dolu olduğunu açıkladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın ise “Bu açıklama, BOTAŞ ve EPİAŞ verileri ile çelişiyor” dedi. Akın, Rusya'nın teknik arıza gerekçesiyle Avrupa'ya doğalgaz sağlayan Kuzey Akım akışını yüzde 20'ye kadar düşürmesinin kış döneminde büyük bir doğalgaz krizi yaşanacağının sinyalini verdiğine dikkat çekerek şunları kaydetti:

EPDK'nın raporlarına göre Ocak-Şubat 2022 döneminde yeraltı depolarındaki stok miktarı önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 40 azaldı. EPİAŞ ve BOTAŞ'ın açıkladığı veriler hesaplandığında 25 Temmuz itibarıyla yeraltı depolarında toplam 2.9 milyar metreküp doğalgaz var, depoların doluluk oranı ise yüzde 69.”

Sözcü'nün haberine göre Akın, kış aylarında Avrupa'da olası bir kriz yaşanması durumunda LNG bulmanın imkânsız hale gelebileceğine işaret ederek, “Tüketim aynı kalsa bile yaklaşık 7-8 milyar metreküp doğalgaz açığımız var. Spot piyasadan alınacak LNG'de de geç kalırsak, alınacak gaz da bulamayız” dedi.

Etiketler : , ,
İlgili Haberler