Kurdaki artışın aylık faturası 49 milyar TL

Kurdaki artışın aylık faturası 49 milyar TL

CHP'li Öztrak: Dolardaki artışın şirketlere faturası 1 ayda 49 milyar TL

A+A-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, “Milletin aş ve iş sorunu ağırlaşıyor. Reel sektör den gelen feryat ve rakamlar sorunların yakıcılığının her gün arttığını gösteriyor” dedi.

Haziran ayı işgücü ve işsizlik rakamlarını yazılı bir açıklamayla değerlendiren Faik Öztrak şu tespitlerde bulundu:
“Mayıs-Haziran-Temmuz aylarını kapsayan Haziran ayı işgücü ve istihdam verileri, işsizlik oranının geçen yılın aynı ayına göre 0,5 puan artarak yüzde 9,6 çıktığını gösteriyor. Mevsim etkilerinden arınmış işsizlik rakamı ise bir önceki aya göre 0,2 puan artarak yüzde 10,4’e çıktı. Veriler işsizliğin artış eğiliminde olduğunu göstermektedir. Nitekim son bir yılda işsiz sayısı 226 bin artarak 2,9 milyona çıkarken, mevsim etkilerinden arınmış işsiz sayımız 3,1 milyona ulaşmıştır.

Özellikle genç işsizliği ciddi boyutlardadır. Gençler arasında işsizlik oranı son 14 aydır artmaktadır. Haziran’da gençler arasında işsizlik ham verilerle yüzde 17,7 mevsim etkilerinden arınmış verilerle yüzde 19,2’dir. Neredeyse her beş gencimizden birisi iş ve istihdamdan mahrumdur. Genç işsiz ordumuz son bir yılda 74 bin artış ile 913 bine çıkmıştır.
Reel sektörden gelen feryat ve sinyaller hiç iç açıcı değildir. Nitekim, mevsim etkilerinden arınmış verilere göre Haziran’da sanayi istihdamı 24 bin, inşaat sektörü istihdamı 14 bin gerilemiştir. Piyasalarda nakit akışında sıkıntılar da ağırlaşmaktadır. 2015’in ilk 8 ayında karşılıksız çek tutarı, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 49 artmıştır.

KURUN ŞİRKETLERE FATURASI: 1 AYDA 49 MİLYAR TL

Birilerinin şahsi çıkar ve beklentileri için ülke siyasi belirsizliğe itilmiş, ekonomik sorunlar ağırlaşmıştır. Koalisyon görüşmelerinin sonlandığı 13 Ağustos’tan 14 Eylül’e kadar geçen 1 aylık sürede TL, Dolar karşısında, yüzde 10 değer kaybetmiştir. Reel sektör şirketlerimiz 176,2 milyar Dolar net döviz açık pozisyonu taşımaktadır. Son bir ayda reel sektör şirketlerinin kur farkı zararı 48,8 milyar TL’ye çıkmıştır. Sıkışan reel sektör ya zam yaparak ya işçi çıkararak ya da borçlarını ödemeyi erteleyerek bu zararı göğüslemeye çalışacaktır. Perşembenin gelişi, Çarşambadan bellidir. Sonuçta yük milletin sırtında kalacaktır.
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.