Limak Enerji CEO'su: Sanayiciye sabit fiyattan elektrik veremeyiz

Limak Enerji CEO'su: Sanayiciye sabit fiyattan elektrik veremeyiz

Limak Enerji CEO’su Birol Ergüven, elektrikte fiyatın serbestçe oluşması gerektiğin belirterek “Biz fiyat sinyalini baskılayarak bu mesajları alamaz hale geldik, yatırım yapmayı düşünenler piyasaya daha farklı bakmaya başlıyor” dedi.

A+A-

Limak Enerji CEO’su Birol Ergüven, fiyatın serbestçe oluşmadığı bir piyasanın doğru mesajı veremeyeceğini belirterek “Biz fiyat sinyalini baskılayarak bu mesajları alamaz hale geldik, yatırım yapmayı düşünenler piyasaya daha farklı bakmaya başlıyor” dedi.

Elektrik sektöründeki son durumu ve gelişmeleri Enerji Günlüğü’ne değerlendiren Limak Enerji CEO’su Birol Ergüven, mevcut şartlarda hiçbir elektrik tedarikçisinin gelecek 12 ay süresince sanayicilerin belli bir fiyattan elektrik alma talebini karşılayamayacağını söyledi. “Bunun çok basit bir nedeni var” diyen Ergüven şöyle devam etti:

“Talep eden sanayiciye bir sene boyunca geçerli bir fiyattan elektrik verebilmeniz için, bu süre içindeki tedarik maliyetinizi bilmeniz lazım. Diyelim ki doğalgaz santralisiniz. Bir sonraki ay, mesela Aralık ayında doğalgaz fiyatının ne olacağını bilmiyoruz. Bakın Kasım sonlarına geldik. Diyelim ki Aralık ayı sonundayız Ocak'ta maliyetin ne olacağını bilmiyoruz. Bütün bir seneyi bilmemiz hiç mümkün değil. Bizim çıkıp da o müşteriye sabit TL ile bir elektrik fiyatı verebilmemiz mümkün değil.”

Sabit fiyattan gaz ve kömür lazım

Avrupa’daki bir elektrik tedarik şirketinin bir, iki ve hatta üç senelik elektrik satıp sonra bu taahhüdünü yerine getirebilmek için elektriği piyasadan tedarik ettiğini anlatan Ergüven “Peki bu riskli değil mi” sorusuna şu karşılığı verdi:

“Değil, çünkü onlardaki piyasanın derinliği çok fazla. Peki bir doğalgaz çevrim santrali neden Avrupa’da bir sene boyunca sabit fiyattan elektrik satabiliyor da Türkiye’deki satamıyor? Çünkü Avrupa’daki santral dönüp oradaki doğalgaz piyasasından bir senelik sabit fiyattan doğalgaz alıyor. Türkiye’deki santraller alamıyor. Çünkü burada öyle bir doğalgaz piyasası yok.”

Oyunun kuralları herkese aynı olmalı

Enerji piyasasında, mülkiyetten bağımsız, tüm sektör oyuncuları aynı kurallara tabi olmadığı sürece serbest piyasadan söz edilemeyeceğini kaydeden Ergüven şöyle konuştu:

“Bundan dört yıl önce, gün öncesi piyasasında tavan fiyat uygulanacak desek kimse inanmazdı. Ama bugün bir tavan var. Çünkü GÖP ana enerji tedarik kanalı haline getirildi. Yani biz aslında piyasanın kurallarını eğdik, büktük, değişik bir şeye döndü, kuşa çevirdik. Şimdi dönüp de serbest piyasa başarısızlığı uğradı demek serbest piyasaya mantığına aykırı. Çünkü biz zaten serbest piyasayı uygulayamadık, oluşturamadık. Sonuç bu.”

Ayrıntılar için tıklayınız…
Limak CEO'su Ergüven: Fiyat baskısı enerji yatırımlarını engeller