Limak'a Hamitabat için 395 milyon euro kredi

Limak'a Hamitabat için 395 milyon euro kredi

Limak, Hamitabat Santrali'nin 520 milyon euroluk yatırımı için 395 milyon euro kredi sağladı

A+A-

Ağırlıklı olarak enerji, taahhüt ve çimento sektörlerinde faaliyet gösteren Limak Grubu, Hamitabat Santrali'nin 520 milyon euroluk yatırımı için 395 milyon euro kredi sağladı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından Mart 2013'te ihalesi yapılan Hamitabat Santrali için en yüksek teklifi vererek santrali devralan Limak, söz konusu yatırım tutarının yaklaşık 120 milyon euroluk kısmını özkaynakla karşılayacak.

Kredinin sözleşme töreni öncesi konuşan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 12-15 yıl vadeli olacak kredinin Unicredit, Yapı Kredi, ING, KFW IPEX ve DZ Bank'ten sağlandığını bildirdi.

Devraldıklarında yüzde 38 olan santral verimliliğinin bu yatırımın ardından yaklaşık yüzde 62'ye çıkacağını kaydeden Özdemir, "Türkiye'nin ithal bir enerji kaynağı olan doğalgazı, çok daha verimli bir biçimde elektrik enerjisine çevirecek olan bu santral, aynı elektriği üretmek için neredeyse yarı yarıya daha az doğalgaz kullanacak ve yıllık 240 milyon dolar kaynak yurtdışına gitmeyecek" dedi.

Limak, Hamitabat Santrali'ni devraldıktan sonra uluslararası bir yatırım fonu olan InfraMed 31 Aralık 2014'te santrale yüzde 25 oranında ortak olmuştu.

Verilen bilgiye göre, Yapı Kredi ve UniCredit liderliğinde gerçekleştirilen proje finansmanının ihracat kredi kuruluşlarından 265 milyon euroluk kısmı 15 yıl vadeli, ticari bankalardan alınan 130 milyon euroluk kısmı ise 12 yıl vadeli olacak.

Toplam 395 milyon euro olan kredinin yaklaşık 2.5 yıllık bölümü geri ödemesiz olacak. Alman Euler Hermes ve Belçikalı Delcredere/Ducroire ihracat kredi kuruluşları da proje finansman paketini destekledi.

Santralin tüm ünitelerinin yenilenmesi yatırımı için anahtar teslimi müteahhitliği Gama Güç Sistemleri kazanmıştı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.