MB bağımsızlığını koruyacak

MB bağımsızlığını koruyacak

Üst düzey ekonomi yetkilileri, Merkez Bankası'nın yapısına müdahale etmek ya da bağımsızlığını kısıtlamak gibi bir düşünce ya da planın olmadığını belirttiler

A+A-

Üst düzey ekonomi yetkilileri, Merkez Bankası'nın (TCMB) yapısına müdahale etmek ya da bağımsızlığını kısıtlamak gibi bir düşünce ya da planın hiç bir şekilde olmadığını belirttiler.

Dolar/TL 64. Hükümet programında TCMB'ye yönelik bağımsızlık vurgusunun kaldırılmasının yarattığı tedirginlikle bu sabah iki haftanın zirvesi olan 2.90 seviyesini aştı.

Üst düzey bir hükümet yetkilisi, Reuters'a yaptığı açıklamada, "Merkez Bankası'nın yapısına müdahale etmek ya da bağımsızlığını kısıtlamak gibi bir düşünce ya da plan hiç bir şekilde yok... Merkez Bankası'nın yapısının değiştirilmesi, alacağı kararların sınırlandırılması ya da hükümetin TCMB üzerinde etkisini artıracak adımlar atılması gibi bir düşünce ya da mevzuat çalışması yok" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından dün açıklanan yeni hükümet programında, "Merkez Bankası'nın fiyat istikrarını sağlamak için uygulayacağı para politikası araçlarını doğrudan kendisinin belirlemesi esas olmaya devam edecek" ifadesi yer aldı.

Eski hükümet programlarında, "Merkez Bankası, fiyat istikrarını sağlamak için uygulayacağı para politikasını ve kullanacağı para politikası araçlarını bağımsız bir şekilde belirlemeye devam edecektir" ifadesi yer almıştı.

Bir başka ekonomi yetkilisi ise, "Merkez Bankası ile ilgili köklü bir değişiklik yapılacakmış gibi bir yaklaşım sürekli olarak ileri sürülüyor. Bankanın bağımsızlığına müdahale edileceği beklentisi sürekli canlı tutulmaya çalışılıyor. Hükümet programında TCMB'nin durumuna dair yaklaşım ortaya konuldu. Merkez Bankası mevcut yapısı ile çalışmaya devam edecek. Hiç bir şekilde müdahale, değişiklik ya da başka bir tasarruf niyeti yok" dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

"Uygulamalarla bu net olarak görülecek. Siyaseten bazı eleştiriler yapılıyor olabilir, bu da olmayacak şey değil. Mutlaka Merkez Bankası'nın her dediği olduğu gibi kabul edilir diye bir şey yok. Ama aldıkları kararlar zaman zaman eleştirilse de kimse 'TCMB'yi kontrolümüz altına alalım, yapısını değiştirelim' demiyor."

"Böyle bir yasa taslağı düşüncesi bile yok" diyen aynı yetkili, "Programda mevcut ekonomi ve para politikalarına müdahale edilmeden uygulamaların sürdürüleceği mesajı net şekilde var. Bence bağımsızlık üzerinden eleştiri yapmayı bırakmalılar, çünkü bağımsızlıkla ilgili değişiklik planlanmıyor" dedi. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.