Merkez Bankası mega enflasyonu mu tetikledi

Merkez Bankası mega enflasyonu mu tetikledi

Tüm dünyada merkez bankaları faizleri artırırken TCMB'nin faiz indirimlerinden vazgeçmemesi tepkilere neden oluyor

A+A-

Bu yıl tüm dünyada (sonradan normalleştirseler de savaşan iki ülke hariç) merkez bankaları faiz artırımı yaparken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) politika faizinde indirim yapması ve adeta sopayla piyasayı düzenlemeye çalışmasına ekonomistlerden tepki gelmeye devam ediyor.

Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Merkez Bankası'nın, TCMB'nin 1 yıllık referans oranının 1,4 katı kadar faiz uygulayan bankalara yüzde 20, 1,8 katı kadar faiz uygulayan bankalara ise yüzde 90 menkul kıymet tahsis etme zorunluluğunu içeren kararı değerlendirdi.

Demirtaş sosyal medya hesabından "Olayları tane tane anlatan videomdan sonra banka kredi faizlerine sınırlama gelmiş. Ama bu da Çalışmaz! Bu sefer de o düşük orandan hiçbir banka kredi vermez. KAMU bankaları aracılığı ile krediyi o düşük orandan verirsen de Mega enflasyon gelir…" ifadelerini kullandı.

TCMB tarafından Resmi Gazete’de yayınlanan düzenlemeye göre bankalar verecekleri yeni kredilerde faiz oranlarına getirilen katsayıya bağlı olarak menkul kıymet tahsis etmek zorunda kalacak. Faizi yüzde 22,85’i aşan krediler için yüzde 20, yüzde 29,38’i aşan krediler için kredi tutarının yüzde 90’ı kadar menkul kıymet tahsis edilecek.

 

İlgili Haberler