Moody's, Bank Asya'nın notunu düşürdü

Moody's, Bank Asya'nın notunu düşürdü

Moody's Bank Asya'nın kredi notunu düşürdü, finansal güç notunu da olası bir indirim için takibe aldığını açıkladı

A+A-

Moody's Bank Asya'nın kredi notunu B2'ye indirdi. Moody's Investors Service, Asya Katılım Bankası A.Ş.'nin (Bank Asya) uzun vadeli mevduat notunu Ba2'den B2'ye indirdi ve finansal güç notunu D-'den E+'ya çekti. 

Moody's, Bank Asya'nın mevduat notlarını belirsiz yön ile izlemeye alırken finansal güç notunu da olası bir indirim için takibe aldığını vurguladı. Moody's Bank Asya'nın Ulusal Ölçek notunu A3.tr/TR-2'den Ba1.tr/TR-4 seviyesine çekti.  

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Bank Asya'nın kredi notunu kârlılıktaki azalma, varlık kalitesindeki bozulma ve volatil fonlama koşulları nedeniyle indirdi.

Yayımlanan değerlendirmede bankanın notunun indirilmesinin gerekçeleri sıralanarak, "Yılın ilk yarısında provizyon sonrası kârda belirgin gerileme oldu... Varlık kalitesi bozuldu... Mevduat çıkışlarına paralel olarak kredi defteri daraldı. Ayrıca Bank Asya'nın başka bir banka tarafından alınmasına yönelik haberler hisselerin işleme kapatılmasına yol açtı" denildi.

Değerlendirmede bankanın BFSR notu üzerindeki baskının orta vadede ortadan kalkmasının beklenmediği, ancak bankanın satın alınması halinde satın alan kuruluştan destek geleceği varsayımı ile mevduat notunun yükseltilebileceği ifade edildi.

Bankaları ülkelere kıyasla farklı bir yöntemle değerlendiren Moody's, bankaların kredi notlarını oluştururken hem bankanın mali güç notuna (BFRS) hem de destekleyici faktör olarak tanımladığı mevduat ve borçlanma notlarına bakıyor. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.