Petrol haftalık kaybını sildi

Petrol haftalık kaybını sildi

Petrol, Fed'in bu yıl ABD faiz oranlarında daha fazla artışa işaret etmesinin risk varlıklarına yönelik iştahı azaltması ve ham petrol piyasasındaki fiziksel sıkılığı gölgelemesi nedeniyle haftalık kaybını telafi ederek yükseldi.

A+A-

ABD ham petrolü Cuma günü varil başına 90 doların üzerine çıktı ve haftalık düşüşünü yüzde 1'in altına düşürdü. Fed, borçlanma maliyetlerinin daha uzun süre yüksek kalacağının sinyalini vererek dolara destek verdi ve ham petrol dahil emtiaların cazibesini azalttı. Teknikler aynı zamanda petrolün kazanımlarının abartıldığını da belirtiyordu.

Rusya Perşembe günü dizel ve benzin ihracatını geçici olarak yasaklayarak akaryakıt fiyatlarını artırdı. Buna ek olarak, ABD ham stokları bir düşüş daha kaydetti ve petrolün geriye dönük zaman aralıkları, yakın vadeli arzlar için güçlü rekabete işaret ediyor.

Suudi Arabistan ve Rusya'nın üretim kısıtlamalarını yıl sonuna kadar uzatmasıyla ham petrol bu çeyrekte güçlü bir yükseliş kaydetti. Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin'deki rafinerilerin işlemeyi rekor seviyeye çıkarmasıyla talep görünümü de iyileşti.

Danışmanlık şirketi Vanda Insights'ın kurucusu Vandana Hari, "Crude'un son birkaç haftadaki acımasız rallisinin gücü tükendi, ancak dünkü dalgalılığın gösterdiği gibi, konsolidasyon aşaması zorlu olabilir. Arzın kırılganlığı konusunda devam eden gerginlik, büyük veya sürdürülebilir bir geri çekilmeyi engelleyebilir" dedi.

Rusya'nın ürün sevkiyat yasağıyla ilgili olarak hem JPMorgan Chase & Co. hem de sektör danışmanı FGE, yasağın uzun süre devam etmesini beklemediklerini söyledi. Aralarında Natasha Kaneva'nın da bulunduğu JPMorgan analistleri bir notta, kısıtlamanın yalnızca "hasat ekim ayında tamamlanana kadar birkaç hafta" süreyle geçerli olacağını söyledi.

İlgili Haberler