Rus Gazprom'dan, BOTAŞ’ın devralınması açıklaması

Rus Gazprom'dan, BOTAŞ’ın devralınması açıklaması

Gazprom ve BOTAŞ’la ilgili çıkan iddialar hakkında açıklama yaptı

A+A-

Rus enerji şirketi Gazprom, Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) yönetimini devralmak için müzakereler yürütüldüğüne yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Gazprom’dan yapılan yazılı açıklamada, Türk medyasında bazı basın yayın organlarında Gazprom ve BOTAŞ’la ilgili çıkan iddialar yalanlandı.

Gazprom’un BOTAŞ yönetimini devralmasına yönelik müzakereler yapıldığına dair iddiaların gerçeği yansıtmadığı vurgulanan açıklamada, “BOTAŞ'ın Gazprom yönetimine devredilmesine ilişkin iddia edilen müzakereler veya niyetler hakkında bazı Türk medyasında yer alan bilgiler tamamen gerçek dışıdır.” denildi.

BOTAŞ’tan da konuya ilişkin yapılan açıklamada, söz konusu iddialar yalanlanarak, “Türkiye’nin enerji sektöründeki öncü kamu kuruluşu olan BOTAŞ’ın Gazprom dahil olmak üzere herhangi bir ülke veya şirkete satılması veya devredilmesi iddialarının gerçeklikle uzaktan yakından ilgisi bulunmamaktadır.” ifadesi kullanılmıştı.

Ne oldu?

Bazı sosyal medya hesapları ve haber sitelerinde seçimden önce Botaş'tan alacağını seçim sonrasına öteleyen Gazprom'un Varlık Fon ile alacaklarına karşılık Botaş'ın devri konusunda görüşmeler yürütüldüğü ileri sürülmüştü. İlgili haberlerde resmi olarak bilinmeyen ve ilgili bakanlığın da net bilgi vermediği Botaş'ın Gazprom'a borcunun 20 milyar doları geçtiği ileri sürülmüştü.

1974 yılında kurulan BOTAŞ, 1995 yılında Kamu İktisadi Teşebbüsü olarak yapılandırılmış ve 24 Ocak 2017 itibari ile Türkiye Varlık Fonu bünyesine katılmıştı.

 

Etiketler : , ,
İlgili Haberler