Rus ortaktan stratejik Turkcell atağı

Rus ortaktan stratejik Turkcell atağı

Rus ortak Alfa, Turkcell hissesi almak için Çukurova ve Ziraat'e başvurdu. Alfa, Turkcell'in yüzde 13.76'sı için 2.8 milyar dolar teklif etti.

A+A-

Turkcell'in 26 Mart'ta yapılması beklenen Genel Kurul öncesinde Rus ortak Alfa'dan kritik bir hamle geldi. Alfa Telecom, Turkcell Holding'deki 51 adet B Grubu yönetim hissesini satın almak için hisse başı 54.9 milyon dolarlık teklif yaptı. Alfa'nın bu teklifi Genel Kurul öncesinde stratejik bir pazarlık hamlesi olarak değerlendiriliyor.

Toplamı 2.8 milyar doları bulan teklifin kabul edilmesi, Çukurova Grubu'nun Turkcell'deki yüzde 13.76'lık hissesinin Alfa Telecom'a geçmesini ve Alfa'nın Turkcell'in hakim hissedarı olmasını sağlayacak.

KAP'a yapılan açıklamaya göre, Alfa Telecom Turkey, Cukurova Telecom Holdings'in, Çukurova grubu şirketlerinden Cukurova Finance International'a ait olan ve Ziraat Bankası'na ipotekli yüzde 13.76 oranındaki Turkcell İletişim hisselerini satın almak için teklifte bulundu. Alfa Telecom, Turkcell'in yüzde 13.76'sı oranındaki dolaylı hisseye denk gelen 51 adet B grubu hissenin tamamı için hisse başına 54.902 milyon dolar teklif sundu. Bu teklif Turkcell'in yüzde 13.76 payının değerini 2.8 milyar dolar olarak belirliyor.

Çukurova Grubu, Alfa Grubu'na rehinli dolaylı Turkcell hisselerinin geri alımı için geçen yıl Ziraat Bankası ile kredi sözleşmesi imzalamış ve Alfa Grubu'na 1.604 milyar dolarlık borcunu ödemişti. Bu kredi karşılığında söz konusu yüzde 13.76'lık pay Ziraat Bankası'na teminat olarak verilmişti.

Turkcell güne yüzde 3.2 primli başladı

Alfa Telecom'un Turkcell'de yüzde 13.76 pay için hisselerin dünkü kapanışına kıyasla yaklaşık iki kat prime denk gelen alım teklifinin ardından Turkcell hisseleri güne yüzde 3.19 primle başladı. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.