S&P'den petrol ve Türkiye açıklaması

S&P'den petrol ve Türkiye açıklaması

Standard & Poor's (S&P) petrol fiyatlarındaki sert düşüşün Türkiye'nin kredi notunu olumlu etkileme ihtimalinin düşük olduğunu belirtti.

A+A-

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) petrol fiyatlarındaki sert düşüşün Türkiye'nin kredi notunu olumlu etkileme ihtimalinin düşük olduğunu belirtti.

S&P tarafından yayımlanan raporda petrol fiyatlarındaki düşüş sayesinde Türkiye'nin cari açığının daraldığına dikkat çekilmesine karşılık, "Bunun tek başına Türkiye'nin dış finansmanda denge bulmasına yardımcı olacağını düşünmüyoruz" denildi.

Raporda Türkiye S&P'nin not verdiği diğer büyük gelişmekte olan ülke ekonomileri ile karşılaştırılarak, "(Bu ülkelere baktığımızda) en zayıf dış profillerden birine sahip olduğunu ve yatırımcı güveni ve küresel likiditedeki değişikliklere karşı son derece hassas olduğunu değerlendiriyoruz" denildi.

Türkiye'yi "negatif" görünüm ile yatırım yapılabilir seviyenin bir kademe altı BB+ düzeyinde derecelendiren S&P, ülke kredi notuna dair değerlendirmesini Mayıs ve Kasım aylarında yayımlayabileceğini daha önce açıklamıştı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.