TBB, başörtüsü için Danıştay'a başvurdu

TBB, başörtüsü için Danıştay'a başvurdu

Türkiye Barolar Birliği (TBB), Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda 5. sınıftan itibaren başörtüsünü serbest bırakan yönetmelik değişikliğinin iptali istemiyle Danıştay'da dava açtı.

A+A-

Türkiye Barolar Birliği (TBB), Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda 5. sınıftan itibaren başörtüsünü serbest bırakan yönetmelik değişikliğinin iptali istemiyle Danıştay'da dava açtı.

Resmi Gazete'nin 27 Eylül tarihli sayısında yayımlanan kılık kıyafet yönetmeliği değişikliğiyle, ortaöğretim kademesinden itibaren öğrencilerin derse katılımda başının açık olması zorunluluğu kaldırıldı; maddeye eklenen "okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokullarda okul içinde baş açık bulunur" ibaresiyle anaokulu ve ilkokul öğrencileri kapsam dışında tutuldu.

TBB'in eğitim hakkının laiklik ilkesine aykırı olarak kullanılmayacağı gerekçesiyle yönetmeliğin yürütmesinin durdurulması ve iptali için Danıştay'a yaptığı başvurunun dilekçesinde, Medeni Kanun ve Ceza Kanunu'na göre ergenlik yaşının 18 olduğu hatırlatılarak, uygulamanın yasal mevzuata aykırı olduğu belirtildi ve şöyle denildi:

"Yapılan yönetmelik değişikliği ile reşit olmayan hatta henüz 9 yaşında olan çocuklar da dahil olmak üzere orta ve lise öğrenim çağındaki tüm çocuk öğrencilerin okulda başları örtülü bir şekilde eğitim almalarına imkan tanınmaktadır.

"Bu durum Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesi ve bizatihi Cumhuriyet'in niteliklerinden olan, Anayasanın 2. maddesi ile güvence altına alınan ve Anayasanın 4. maddesi uyarınca değiştirilemeyen, değiştirilmesi teklif dahi edilemeyen ilkeler arasında yer alan laiklik ilkesinin ihlali niteliğini taşımaktadır."

Hükümet yetkilileri, kararın özgürlükler kapsamında ele alınması gerektiğini belirtirken; TBB'den yapılan açıklamada, açılan davanın örtünme özgürlüğüne karşı bir duruş olmadığı belirtildi ve "Bu dava, örtünmeme özgürlüğünü korumaya yönelik bir adımdır" denildi.

Dün de Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) söz konusu yönetmeliğin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay'da dava açmıştı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.